CHP'li vekilden güzergah açıklaması: SİT alanı ilan edin yoksa açıklarım

3. Köprü güzergahının SİT alanı ilan edilmesini isteyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: "Aksi halde kimlerin arsa topladığını açıklarım..." dedi.

CHP'li vekilden güzergah açıklaması: SİT alanı ilan edin yoksa açıklarım

Dün İstanbul'un üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim güzergahında yer alan arazilerin SİT statüsüne kavuşması gerektiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: "Ya İkinci Köprü'de olduğu gibi bölge SİT alanı ilan edilir, ya da ben kimlerin bölgeden arsa topladığını açıklarım..." dedi. 

Değerli araziyi alan Brüksel kökenli sermaye kim?
2007 yılından bu yana kimlerin bölgede arazi topladığını tek tek bildiğini belirten Gürsel Tekin ile birlikte bir televizyon programına katılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da, Üçüncü Köprü yakınlarında Brüksel kökenli bir fonun çok yüklü bir alım yaptığını söyledi. Berberoğlu:  "Yakında belgesi ile açıklanacak. Bizleri yönetenler utanacaklar..." ifadelerini kullandı

CHP'li vekilden güzergah açıklaması: SİT alanı ilan edin yoksa açıklarım

Gürsel Tekin: İstanbul'da yeni köprü için yer yok
Açıklamasında, İstanbul'un yeni bir köprü için güzergaha sahip olmadığını, 18 milyon kişinin yaşadığı bir kentte de hava ve suya ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Tekin:

"2007 yılında verilen sözler var. Ormana dokunulmayacak denmişti. Şimdi gittim gördüm; yüzbinlerce ağaç kesildi. 3. Köprü güzergahının tamamı su havzalarının ve orman arazilerinin olduğu yerlerdir. Buralar ivedilikle SİT alanı ilan edilmelidir. Yani imara açılmaması lazımdır." şeklinde konuştu.