Cihan İnşaat'tan dev tarım tesisi yatırımı

Avrupark Bahçekent projesinin yapımına tüm hızıyla devam eden Cihan İnşaat Uşak-Hasanköy'de 37 bin metrekare kapalı alanda cam sera yatırımına hazırlanıyor. Firmanın 5 yıl içindeki toplam yatırımı 5 yılda 21 milyon Euro'yu bulacak

Cihan İnşaat'tan dev tarım tesisi yatırımı

Başta Avrupark Bahçekent olmak üzere inşaat yatırımlarıyla dikkat çeken Cihan İnşaat, Hasanköy'e dev bir tarım tesis kurmaya hazırlanıyor. Uşak'ın Banaz ilçesi Hasanköy mevkiinde 37 bin metrekarelik kapalı cam sera alanı kurmaya hazırlanan firmanın bölgeye yapacağı yatırımın 5 yılda 21 milyon Euro'yu bulacağı açıklandı. Yatırım, seneden 9 bin ton domates üretimine olanak tanıyacak. 

Cihan İnşaat'tan Uşak'a 21 milyon Euroluk yatırım 
Cihan İnşaat bünyesinde faaliyet gösteren Birlik Ziraat İşletmesi tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan sera yatırımı hakkında bilgi veren Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Pavuz Pala, topraksız tarim yöntemiyle üretilecek domatesin hem iç piyasa hem de ihraç ürünü olarak yetiştirileceğini söyledi. Pala ilk etapt 7 milyon EURO'luk yatırımın 37 bin metrekarelik alan üzerinde cam sera kurumunu içerdiğini belirterek:

"Yeterli su ve arazinin sağlanması durumunda cam seranın büyüklüğü 5 yıl içerisinde 200 dönüme çıkacak. Arazinin tamamını cam sera ile kapladığımız da yaklaşık 21 milyon Euro'luk yatırım gerçekleştirmiş olacağız” dedi. 

İstihdama katkı
Topraksız olarak gerçekleştirilecek üretimde Hamamboğazı termal tesislerinden de sıcak su temin edileceği bilgisini aktaran pala, bu suyun seraya ulaşımı için 3.5 kilometreye varan bir boru hattı döşeceğini vurguladı. Pala, yatırım çalışmalarının ardından ilk dikimin 2016 Ocak ayında başlayacağını ve Mart ayındaki üretimle birlikte ilk yıl hedefinin 800 ton domates üretimi olduğunu söyledi. Yavuz Pala proje için ilk etapt 40-50 kişinin istihdam edileceğini vurgulayarak:

". Bu sayı zamanla artacak. Çalışanlarımızı yöre halkından temin edeceğiz. Ayrıca gerekli izinlerimizi aldığımızda cam seranın enerjisini sağlamak amacıyla rüzgar enerjisi yatırımı da gerçekleştireceğiz” dedi. 

Firma Bilgisi: Cihan Inşaat
Proje Bilgisi: Avrupark Bahçekent