Çılgın projeden "çılgın suskunluğa"

2012 seçimleri öncesinde "çılgın proje" olarak sunulan Amanos Tüneli Projesinde tek bir adım atılmadı. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şener, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı

Çılgın projeden

"2012 seçimleri öncesinde siçem vaadi olarak gündeme gelen Amanos Tüneli Projesi'nde herhangi bir adımın atılmaması üzerine CHP Milletvekili Mehmet Şeker, konuyla konuyla ilgili bir soru önergesi hazırladı. Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede, 2012 seçimleri öncesinde "çılgın proje" olarak sunumu yapılan Amanos Tüneli projesi ile ilgili kritik sorular yer aldı.

Amanos Tünel Projesi'ne ne oldu?
Mehmet Şeker'i Hazırladığı soru önergesinde şu sorular soruldu:
- Kamuoyuna açıklandığı günden bu yana Hatay’ın çılgın projesi olarak adlandırılan, Amanos Dağlarına tünel açmak için herhangi bir çalışma var mıdır? 

- Amanos Tüneli projesi yatırım programına alınmış mıdır? Alındı ise hangi yıl alınmıştır? 

- Projenin başlama-bitiş yılı, toplam maliyeti, kredi-özkaynak tutarı, bugüne kadar yıllar itibariyle yapılan harcama miktarı nedir?

Hatay'ın çılgın projesi nereye gitti?
2012 seçimleri öncesinde iktidar partisi AKP tarafından Gaziantep-İskenderun araasındaki 221 km'lik mesafeyi 136 km'ye, Kahramanmaraş-İskenderun arasındaki 186 km'yi  151 km'ye ve Kilis-İskenderun arasındaki 153 km'yi 113 km'ye indireceği açıklanan "çılgın Amanos Dağları-Tünel" projesinde bugüne dek tek bir çivi bile çakılmadığını belirten Şeker, iktidarın ihale ile ilgili geçmiş sözlerini hatırladdı. Taraf Gazetesi'nden Güler Yılmaz'ın haberine göre, 2012'den bu yana herhangi bir ihale yapılmadığını belirten Şeker:


Durum böyleyken seçimlere az bir zaman kala, AKP Amanos Tüneli projesini tekrar tozlu raflardan indirmiş ve Gaziantep’in çeşitli noktalarına astığı afişlerle Amanos Dağları delinmiş ve tünel açılmış gibi göstermektedir. Etik açıdan doğru olmayan bu durum apaçık halkı kandırmaktır” diye konuştu.