Çimsa'nın ilk çeyrek kârı: 47.4 milyon TL

Çimento ve yapı malzemeleri alanında faaliyet sürdüren Çimsa, 2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin net kârı yüzde 11'lik artışla 47.4 milyon TL'ye yükseldi

Çimsa'nın ilk çeyrek kârı: 47.4 milyon TL

Türkiye'de çimento ve yapı malzemeleri sektörünün en önemli markalarından Çimsa, 2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan rakamlara göre, Çimsa'nın net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11'lik bir artış yaşadı ve 47.4 milyon TL'ye yükseldi. Satış gelirleri ise yüzde 8'lik artışla 253.6 milyon TL'ye çıktı.

Çimsa yükselişini sürdürüyor
Finansal sonuçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, 5.5 ton klinker üretimine sahip Çimsa'nın Türkiye'nin yanı sıra dünyada da tanınan güçlü bir marka konumuna yükseldiğini söyledi. 60'dan fazla ülkeye ihracat yapan, ihracatının içinde Beyaz Çimento ve özel ürün payının her geçen yıl yükseldiğini vurgulayan Özhatay:

"2016’da Çimsa’yı geleceğe taşıyacak çok önemli iki yatırıma imza atıyoruz. Bir yandan Afyon Çimento Fabrikamızı yılın son çeyreğinde 165 milyon dolar yatırımla kurduğumuz yeni ve modern üretim tesisine taşımaya hazırlanıyoruz. " dedi.

Gri ve beyaz klinker üretiminde de Çimsa
Özhatay, Çimsa Eskişehir Fabrikasında hem gri hem de beyaz klinter üretimini sağlayacak şekilde yeniden yenidne yapılanmaya gittikelirini de vurgulayarak:

"55 milyon dolar tutarındaki yatırımımız tamamlandığında Eskişehir Fabrikamız, yıllık 415 bin ton beyaz klinker üretebilecek kapasiteye sahip olacak. Bu yatırımların da katkısıyla Çimsa, dünya çimento üreticileri arasında daha üst sıralara yükselecek” ifadelerini kullandı.

Çimsa'nın başarısının altında inovasyon gücünün yattığına da dikkat çeken Özhatay, "Formülün adı: Çimsa" başlıklı konseptin detaylarının da önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisini verdi.