Çin'in iki devi birleşiyor

Çin'in iki büyük tren üretici firması CSR ve CNR'nin birleşme kararı aldığı konuşuluyor

Çin'in iki devi birleşiyor

Çin'in iki büyük tren üretici firması CSR ve CNR'nin birleşme kararı aldığı konuşuluyor. Çinli Şinhua Haber Ajansı'nın haberine göre, iki dev firmanın birleşmesi yolunda gerekli ilk taslağın planları hazırlandı.

Hızlı Tren projeleri kolaylaşacak
Şinhua Ajansı, haberin kaynağını Çin Kamu Varlıkları, Denetim ve Yönetim Komisyonu'ndan bir yetkili olduğunu belirtti. Yetkilinin verdiği bilgiye göre CSR ve CNR şirketlerinin birleşme taslak planları devlet konseyine sunuldu bile.

Yeni şirketin ismi ne olacak?
 Birleşme sonrasında kurulacak yeni tren üretim şirketinin isminin 'Çin Demiryolu Araçları Şirketi' olacağı belirtilirken, firmanın toplam değerinin 300 milyar yüen-yaklaşık 50 milyar dolar olması bekleniyor. Anlaşmayla birlikte Çin'de yüksek hızlı treni demiryolu ağında bir atılım bekleniyor.

Çin atılım içinde
Bu yıl içinde önerilen 64 yeni demiryolu projesinden 46'sının onaylandığı Çin'de 14 yeni demiryolu hatta hizmete açıldı. Bu yılın başında demiryolu inşaatına yapılması beklenen miktarın ise 800 milyar yüen'in bulacağı, 7 bin kilometrelik demiryolu ağının da hizmete açılacağı bildiriliyor.