Çin konut krizini nasıl çözecek?

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de, emlak piyasasına paralel olarak yaşanan düşüş, eyalet yönetimlerini sektörel kısıtlamaları kaldırmaya itti

Çin konut krizini nasıl çözecek?

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de konut fiyatlarındaki düşüş, Merkez Bankası ve yerel yönetimleri harekete geçirdi. Mortgage kredilerinin tüketiticileri engellemesi nedeniyle çoğu konut fiyatlarında ciddi bir gerileme yaşanıyor. Aldığı kararlarla ilk kez konut alacak kişiler tanımını geliştiren Çin Merkez Bankası: 'Bir evi olan ve bunun kredilerini geri ödemiş ailelere bankalar, ikinci konut alımlarında ilk kez konut alanlar gibi davranacaklar' ifadesini kullandı.

Çin'de konut krizi

Merkez Bankası'nın önlemleri
Dünya Gazetesi'nden Evrim Küçük'ü haberine göre, bu açıklamayla birlikte, mortgage kredisiyle ev almış bir kişi, ikinci evini alırken, ilk kez konut alanlar ile aynı haklara sahip olacak. Merkez Bankası bu kararıyla, konut alıcılarına kredi verilmesini aktif olarak desteklerken, sektörün sağlıklı gelişimine destek sağlamayı umduğunu açıkladı. Düşüşün yarattığı endişe ile dört büyük devlet bankası da, ikinci ev almak isteyenler için kredi kurallarının gevşetildiğini açıklamıştı.

Yerel yönetimler ne yapacak?
Konut fiyat düşüşü üzerine harekete geçen yerel yönetimlerden  Hubei eyaletinin başkenti Wuhan ve Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing'de yerel pazarı canlandırmak için aynı yönde kararlar almıştı. Çin Ulusal İstatistik Kurumu'na göre, Pekin ve Şhanghay da dahil olmak üzere 70 şehirden 68'inde konut fiyatları, Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyede bulunuyor.