Çin sarsıntısı dengeleri bozar mı?

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Çin ekonomisindeki olumsuz verilerin Türkiye'ye döviz kuru artışı şeklinde yansıdığını söyledi. Dumankaya: "Son ekonomik gelişmeler dengeleri değiştirebilir..." dedi

Çin sarsıntısı dengeleri bozar mı?

Dünyanın en büyük ekonomilerinden meydana gelen olumsuz gidişatın Türkiye'ye "döviz" kur artışı şeklinde yansıdığını belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, dünya çapındaki dalgalanmalarla birlikte Borsa İstanbul'da da bir miktar kayıp yaşandığını belirtti.

Çin'den dünyaya kriz yayılır mı?
Çin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda bulunduğunu ve Asya bölgesinde Çin'in öncülüğünde gelişebilecek bir kriz olasılığının geniş bir alana yayılma ihtimali bulunduğunu vurgulayan Dumankaya:

 

Çin sarsıntısı dengeleri bozar mı?

 

"Çin öncülüğünde yaşanabilecek bir olumsuzluk, haliyle Avrupa'da Pasifik'e tüm tüm dünyayı etkileyebilir. Dünya piyasalarının son günlerde gösterdiği tepkilerdeki hassasiyet, Çin'e ve Çinden gelen verilere gösterilen önemin ifadesidir. Çin hisselerinde bir değer kaybı yaşanırsa, Çin merkezli bir küresel ekonomik yavaşlama endişeleri nedeniyle riskli varlıklardan çıkışa neden olabilir. Bu da dünya borsalarında önemli bir kayıp anlamına gelir..." dedi. 

Döviz kurlarında kontrolsüz artış
Küresel dalgalanmaların Türkiye'ye, siyasi belirsizlik ve erken seçimle birlikte tırmanışa geçen döviz dengesizliğini daha da hızlandırdığının da altını çizen Dumankaya, piyasaların seçim dönemine kadar daha az dalgalı bir şekilde seyrinin mümkün olduğunu söyledi. Dumankaya

"Ancak hafta sonu Çin’den gelen haberlerin Asya ve dünya borsalarını etkilemesi ve dövizin artışı dalga boyunu ve mevcut dengeleri değiştirebilir.”  ifadelerini kullandı.