Çin'den çok tartışılacak hamle: Türkleri otellere almayın

Çin polisi, alt gelir grubuna hitap eden otellere gönderdiği yazı ile Türklerin kabul edilmemesi uyarısında bulundu. Dış İşleri Bakanlığı bürokratları ise: "Bilgimiz yok..." yanıtını verdi

Çin'den çok tartışılacak hamle: Türkleri otellere almayın

Çin Polisinden, Türkiye ile ikili ilişkilerinin gerilmesine yol açacak, çok tartışmalı bir hamle geldi. İsveç basınının, Güney Çin'de yayınlanan Sabah Postası Gazetesi'nde yayınlanan bir habere dayanarak yaptığı yorumlara göre, Çin, alt segment otellerine gönderdiği bir yazı ile Türklerin otellere kabul edilmemesi tavsiyesinde bulundu.

Çin'den Türklere tarihi veto
Çin Polisi tarafından hazırlanan ve polis birimlerince Hong Kong'un güney kesimindeki ucuz otellere iletilen bir yazı ile, Türkiye'den gelen turistlerin, Suriye, Irak, Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerden gelenlerle bir tutulduğu görüldü. Açıklamada Türklerin bu ülke vatandaşlarıyla birlikte otellere kabul edilmemesi uyarısında bulunuldu.

Müslüman nüfusa veto
İsveç medyasında geniş yer bulan haberde, gecelik konaklama ücretlerinin 20 dolar düzeyinde bulunduğu bu otellerde müslüman nüfusunun ağırlıklı olduğu ülkelerden gelen müşterilerin kabulünün yasaklandığı belirtildi. Haberde, kendilerine Türk süsü veren gazetecilerin otelleri aradıkları ve "Nedenini bilmiyoruz, ancak sizi kabul edemiyoruz" yanıtını aldıkları bilgisine de yer verildi.

Bürokratlardan şaka gibi yanıt: Haberimiz yok
Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çin Dış İşleri Bakanlığı ise polisin bu uygulamasından haberdar olmadığını belirtti.