CNR Emlak Fuarı'nda 1 Kasım heyecanı

Türkiye'nin en önemli gayrimenkul etkinliklerinden biri olarak kabul edilen CNR Emlak Fuarı bugün başladı. Fuara, tek parti iktidarını gösteren 1 Kasım seçim sonuçlarının inşaat sektöründe yarattığı coşku damgasını vurdu

CNR Emlak Fuarı'nda 1 Kasım heyecanı

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul etkinliklerinden biri olan CNR Emlak Fuarı, 1 Kasım seçimlerinin inşaat sektöründe yarattığı coşkuyla başladı. İnşaat firmaları, tek parti iktidarının yakın vadede gayrimenkul sektörünü daha da canlandıracak hamleleri yapacağı umudu taşıyor.

AB Grup: "Sektör kısa vadede coşacak"
Emlak 2015 Fuarı'nda 3 projesini sergileyen AB Grup Holding, inşaat sektörünün yakın gelecekte daha da canlanacağını söyledi. Fuar kapsamında gazetecilerle bir araya gelen AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, seçimle birlikte gayrimenkul piyasasındaki yavaşlamanın sona ereceğini ve başta Araplar olmak üzere yabancı yatırımcının ilgisinin artacağını belirtti. 7 Haziran seçimleri sonrasında hükümetin kurulamamasına bağlı olarak döviz kurlarında yaşanan artışın tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de olumsuz bir etki doğurduğunu vurgulayan Bayrak:

"1 Kasım seçimleriyle siyasal istikrarın sağlanması umudumuzu artırdı. Konut kredi faiz oranlarının düşmesi ve buna bağlı gayrimenkulün alternatifsiz yatırım aracı olarak öne çıkması ile başta Araplar olmak üzere yabancı yatırımcı talebinin artmasını bekliyoruz” dedi.

7 Haziran'ın bilançosu ağır oldu
Politik atmosferdeki belirsizlik, döviz kurundaki yükseliş ve inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte zorlu bir dönem atlatan inşaat sektörünün inşaat maliyetlerinin artması sebebiyle konut fiyatlarının da artışına sahne olduğu üzerinde duran Bayrak, siyasi istikrarı müjdeleyen son seçim sonuçlarının sektör temsilcilerine umut vaat ettiğini söyledi. 

CNR Emlak Fuarı'nda 1 Kasım heyecanı

Kayda değer bir dönüşüm yok
Kentsel dönüşümle ilgili açıklamasında da hasarlı veya riskli bina stokunun halen 5 milyon civarında olduğunu ve bunların yeniden dönüşümü hususunda kayda değer çalışmaların yapılmadığını belirten Bayrak:

"Sorunlu konut konusuna gelince; hasarlı veya riskli bina stokumuz 5 milyon civarında. Bunların yenilenmesi için yapılan çalışmalar henüz yetersiz. Kâğıt üzerinde çok fazla çalışma yapılmasına rağmen kayda değer bir değişim ve dönüşümden söz edemiyoruz”  dedi. 

2016 umut yılı
Bayrak, Müketakibiliyet yasasıyla birlikte yabancı yatırımcının da hareket geçtiğini ve 2015 yılı sonuna kadar 5 milyar dolara ulaşması beklenen, 2016 yılı sonuna kadar ise 10 milyar doları hedefleyen sektörden bahsettiklerini belirterek:

"Tüm bu ayrıntılardan yola çıkarak 2016’da sektörü daha diri göreceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: ab grup holding