Çobançeşme ranta mı açılıyor?

Atatürk Havalimanı'nın yanı başında yer alan 36 bin metrekarelik Çobançeşme Fidanlığı'nın imara açılarak konut ve AVM inşaatı için uygun hale getirileceği iddia ediliyor

Çobançeşme ranta mı açılıyor?

Atatürk Havalimanı'na yakın lokasyonuyla dikkat çene 36 bin metrekarelik Çobançeşme Fidanlığı'nın imara açılacağını iddia eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li üyesi Hasan Tapan, bölgede konut ve AVM inşaatı için hazırlık yapıldığını söyledi. 

CHP'li üyeden meclise soru önergesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne verdiği yazılı soru önergesinde TOKİ ve Emlak Konut ile birlikte Doğa Baş Yapı Firması'nın bölgeye yapacağı AVM ve konut projeleri hakkında bilgi isteyen Hasan Tapan, Ayamama Deresi gibi sel facialarına rağmen yürütülen çalışmaları eleştirdi. Son yıllarda dere yataklarının imara açıldığına ve Çobançeşme Fidanlığının da kalan son yeşil alanlardan biri olarak "imara açma" eğiliminin parçası haline getirildiğini belirten Tapan:

"Önce bir tabeli koyuyarlar kimse ses çıkarmayınca bakıyorsunuz araziye iş makineleri giriyor. Yapı tamamlandıktan sonra da iş işten geçti deyip, bırakılıyor. Yeşil alan dere yatağı, afet toplama alanı, fay hattı, heyelan bölgesi olduğuna bakılmaksızın, şehir imar planları değiştiriliyor, rant kabusu devam ediyor..." dedi.