Çok bilinmeyenli Ak Saray problemi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ak Saray maliyetinin resmi olarak açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu söyledi ve ekledi: 'Saray'da bin değil en az iki bin oda var'

Çok bilinmeyenli Ak Saray problemi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kent İzleme Merkezi'nin Atatürk Orman Çiftliği mücadelesini geliştirmek için, yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın her yönüyle masaya yatırıldığı çalışmaların sonuçlarını açıkladı.

Sarayın maliyeti açıklanan rakamların üzerinde
Candan, elde edilen rakamların çarpıcı olduğunu, binada 1000 değil en az 2000 oda bulunduğunu belirterek: "Yetkililerden binanın 1000 odalı olduğuna dair açıklamalar yaptı. Kent İzleme Merkezi'nin yaptığı çalışmalara göre bina yer üstünde 4 katlı yer altında 4 katlı olmak üzere 8 katlıdır. yer üstünde üç bloktan oluşan yapı da idari bina olarak ifade dilen 2 blokta 750 odadan 1500 oda , ana bina olarak ifade edilen blokta 500 oda olduğunu gösteriyor. Binanın toplam kapalı inşaat alanını iskanda yazdığına göre yaklaşık 300 bin metrekare olduğunu bu alanın yaklaşık olarak %30'unu sirkülasyona ayırdığınızda, sirkülasyon dediğimiz alan boşluklar, koridorlar, galeriler olarak ayırıyoruz. 200 bin metrekare alan kalır. 100 bin metre karesini de otoparktı, müştemilattı, giriş, çıkışa ayırdığınızda geriye 100 bin metrekare alan kalır. Ortalama 20 metrekarelik odaya bölseniz bile 5 bin oda eder. Alt katlar ve bodrum katları bilemiyoruz yalnız yer üstündeki 4 katta 2000 oda olduğu konusunda oldukça iddialıyız. Alt kat bodrumdakileri tahmin edemesekte gerçek rakamın bin oda olmadığını an az 2 bin oda olduğu ortadadır." ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası'na göre Ak Saray'da en az iki bin oda var

Bakan Şimşek'in matematiksel hatası
Açıklamasında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in eski parayla 1.5 katrilyona mal olduğu şeklindeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, 1.5 katrilyonun 300 bin metrekareye bölünmesi halinde metrekare maliyetinin 5 bin liraya denk geldiğini belirten Candan: 'Oysa iskanda 800 Tl yazıyor bütün açıklamalar çelişkili. Kaçak Saray normal bir inşaat olarak değil, özel imalat olarak yapıldı 1 metrekare maliyeti on bin liradan az değildir. Bakanlığın açıkladığı maliyet, buz dağının görünen yüzüdür. 5 katrilyonun üzerinde bir maliyetle Kaçak Saray yapılmıştır." Dedi. Candan sadece Kaçak Saray'a giden yol maliyetinin 60 milyon lira olduğunu söyledi. Kent İzleme Merkezi'nin yolların maliyetini hesapladığını belirten Candan, "etrafındaki yollar 40 milyon lira Katlı Kavşak ise 20 milyon ve sadece Kaçak saray'a giden yolun maliyeti toplamda 60 milyondur" dedi.

Toplam israf: 6 katrilyon
Peyzaj maliyetinde yerleşkenin tamamını ölçtüklerini söyleyen Candan şöyle devam etti: " Ciddi bir peyzaj yatırımı yapıldığını görüyoruz. Anfa Şirketi üzerinden Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak Yurt dışından ağaç getirildiğini biliyoruz. Ana binanın 4. Katında, teras katta yaklaşık 150 ağaç olduğu duyumunu aldık. Tanesi 3 bin eurodan 150 ağacın maliyeti hesaplarımıza göre 1 milyon 200 bin lira civarında ve iklimsel özellikleri uymadığı için bu ağaçlar 3.kez kurutuldu ve değiştirildiler.Yerleşkenin tamamında 670 bin metrekarelik bir peyzaj düzenlemesi karşımıza çıkıyor, bunun % 40'ının doğal peyzaj olduğunu düşünürsek 350 bin metrekarelik bir peyzaj düzenlemesi alanı bulunuyor. Peyzaj giderlerinin Büyükşehir Belediyesi'nden çıktığı ortada. Metrakaresi yaklaşık 2500 euro olan peyzaj düzenlemesinin toplam maliyeti 2,5 katrilyon civarında.Çok büyük bir maliyet. Toplamda 6 katrilyona ulaşan büyük bir israfla karşı karşıyayız" dedi.