Çok bilinmeyenli saray denklemi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun son kararına rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti öncesindeki açıklamaları, AOÇ sürecinin nasıl işleyeceği konusunda kafa karışıklığı yarattı

Çok bilinmeyenli saray denklemi

Meslek Odaları'nın Danıştay 6. Daire'nin aldığı AOÇ'deki Başkanlık Sarayı'na ilişkin yürütmeyi durdurma kararını bozma kararına itirazını kabul eden ve 6. dairenin kararını bozarak AOÇ'deki yapılaşmayı 'hukuksuz' olarak niteleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararına rağmen, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti öncesindeki açıklamaları, sürecin nasıl işleyeceği hususundaki şüpheleri artırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nerede ikamet edeceği ve çalışma binası olarak nereyi kullanacağı sorularına, Esenboğa'da yaptığı basın toplantısıyla cevap verdi. Erdoğan'ın 'Cumhurbaşkanlığı merkezi AOÇ binasına taşınacak.' açıklamasıyla birlikte 'hukuki sürecin' nasıl işleyeceği merak konusu oldu.

Türkiye'nin en iyi korunan binası
Mimar Şefik Birkiye tarafından tasarlanan bina, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa ediliyor. Parmak izi ve retina okuma gibi elektronik koruma sistemlerinin uygulanacağı bina Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iyi korunan binası olma özelliğini taşıyacak. Dinlemelere karşı korumalı olarak tasarlanan Yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı bünyesinde, yer altına inşa edilecek bir Kriz Merkezi de oluşturulacak.

İnşaatın sürdüğü yerleşkede halen yapım aşamasında olan iki katlı binanın da konut olarak kullanılacağı tahmin ediliyor.