Concord İstanbul ‘En İyi Dönüşüm Projesi’ oldu

Kadıköy Fikirtepe’nin dönüşüm projelerinden Concord İstanbul, bu yıl düzenlenen Sign of the City yarışması kapsamında ‘En İyi Dönüşüm Projesi’ seçildi

Concord İstanbul ‘En İyi Dönüşüm Projesi’ oldu

Teknik Yapı’nın Kadıköy Fikirtepe’deki dönüşüm projesi Concord İstanbul ödüllendi. Proje, Sign Of The City yarışmasında ‘En İyi Dönüşüm Projesi’ne layık görüldü. Ödülü alan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Concord İstanbul, devletin de kentsel dönüşüm konusunda attığı büyük atılımların ilk örneklerinden biri oldu. Kadıköy Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesi, Türkiye’nin ilk ve en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak ‘dönüşüm Tarihi’ne geçti. ‘Pilot uygulama’ olarak tarihe geçen Fikirtepe’de çok uzun ve zorlu bir süreç yaşadık.  Bu zorlukları yaşadık ama başarıyla aştık” dedi.

Yüzde 1 KDV avantajı var

Toplam 1185 bağımsız bölümden oluşan Concord İstanbul projesi, E5 ve TEM otoyoları kesişme noktasında, Boğaz köprüleri bağlantı yollarının hemen yanı başında yükseliyor. Yüzde 1 KDV, vergi ve harç muafiyeti avantajına sahip proje, iki metro istasyonu, Metrobüs ile Marmaray bağlantısının hemen girişinde yer alıyor. Proje deniz ulaşımına da çok yakın bir bölgede yükseliyor.

Sign of the City Awards’da projeler, toplam 3 aşamalı değerlendirme sisteminden geçerek, ödüllere ulaşmaya çalıştı. İlk aşamada; projelerin teknik değerlendirmesi yapıldı ve kriterlere uygunluğu incelendi. İkinci aşamada ise jüri üyeleri, teknik elemeyi geçen projeler arasından ön elemeyle her kategori için 5 finalist belirledi. Final aşamasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk başkanlığındaki uzman ve sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri, ödül sahiplerini belirledi.