Coverings 2014'te Türk firmalarına büyük ilgi

ABD-Las Vegas'ta bu yıl 25'incisi düzenlenen Coverings Fuarı, dünyanın değişik ülkelerinden 1300 doğal taş firmasını ağırladı. Türkiye'nin 33 firma ile temsil edildiği fuarda Türk doğal taşlarına büyük ilgi gösterildi

Coverings 2014'te Türk firmalarına büyük ilgi

14 Mayıs 2014
Amerika’da bu yıl 25’incisi düzenlenen Coverings Fuarı dünyanın farklı bölgelerinden ve pek çok ülkeden yaklaşık 1300 doğal taş firmasını ağırladı. Fuara, Türkiye’den İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği)’in milli katılım organizasyonuyla 17 firma, bireysel olarak ise 16 firma katıldı. Türkiye pavilyonu için ayrılan 502 metrekarelik alanda ziyaretçilerine Türk doğal taşlarını tanıtan sektör temsilcileri yeni pazarlarla tanışma fırsatı da yakaladı. Fuarın ikinci günü Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu’nun da ziyaret ettiği Türk doğal taşı sektörü temsilcileri, önemli iş anlaşmalarına imza attı.  

Türkiye dünya ikincisi
Türkiye’nin Ocak-Nisan 2014 döneminde gerçekleştirdiği maden ihracatının yüzde 45’ini doğal taş ihracatının oluşturduğunu belirten İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Dünya genelinde en büyük doğal taş ithalatçısı konumundaki Amerika, sektörümüz için kritik öneme sahip bir ülke. Türk doğal taş sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alan ABD, işlenmiş doğal taş ihracatımızda ise ilk sırada yer alıyor. 2014 yılı ihracat rakamlarına baktığımıza Amerika’ya gerçekleştirdiğimiz doğal taş ihracatında yüzde 18,20’lik bir artış görüyoruz. Ocak-Nisan 2014 döneminde Amerika’ya 103 milyon 670 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörümüzün yılın geri kalan döneminde fuarında katkısıyla ihracatını çok daha fazla artıracağını öngörüyoruz” dedi.

Daha geniş bir coğrafyaya yayılarak ihracatını artırmak isteyen sektörler için fuarların son derece önemli olduğunu söyleyen Ali Kahyaoğlu “Türkiye’nin  doğal taş zenginliğinin global pazarlarda tanıtılmasında fuarlar önemli bir role sahip. Fuarlar sayesinde diğer ülkelerdeki rakipleri izleme ve sektördeki son gelişmeleri takip etme şansı yakalıyoruz. Bu doğrultuda İMİB olarak firmalarımızla birlikte sektörümüz için kritik önemde olan fuarlarda mutlaka yer alıyoruz. Bu yıl Coverings Fuarı’na 13. milli katılımımızı gerçekleştirdik. Sektör firmalarımızın 502 metrekarelik alanda ürünlerini tanıtma şansı yakaladığı fuar oldukça iyi geçti. Fuarda yapılan işbirliklerinin 2014 yılı ihracatımıza pozitif katkısı olacağına yürekten inanıyorum. Birlik olarak önümüzdeki sene Orlando şehrinde düzenlenecek Coverings 2015 fuarına mevcut alanımızı iki katına çıkartarak katılım sağlayacağız.

Coverings 2014 Hakkında
Dünyanın yaklaşık 40 ülkesinden 1300’ün üzerinde firmanın katıldığı Coverings-Showcasing Tile+Stone Fuarı, doğal taş sektörünün Amerika kıtasındaki en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor. Fuarda dünyanın önde gelen firmalarının; mermer, granit, traverten fayans, plaka ve bordür, seramik gibi yüzey kaplama malzemeleri, mozaik gibi dekoratif ürünler ile makine ve ekipmanları sergilendi. Bu yıl fuara Türkiye’nin yanı sıra; İtalya, İspanya, Hollanda, Mısır, Brezilya, Çin, Hindistan, İsrail, Meksika ve Portekiz gibi ülkelerden katılım oldu.