Cuma günü toplu ulaşım yüzde 50 indirimli olacak

İBB, Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla 22 Eylül Cuma günü saat 06.00-20.00 saatleri arasında toplu ulaşımın yüzde 50 hizmet vereceğini duyurdu

Cuma günü toplu ulaşım yüzde 50 indirimli olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 22 Eylül Cuma günü toplu ulaşımın indirimli olarak sağlanacağını duyurdu. İndirimin gerekçesi ise bu tarihin Avrupa Hareketlilik Haftası olarak kutlanması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada 22 Eylül Cuma günü, kent genelindeki toplu ulaşımlar yüzde 50 indirimli olarak sağlanacak. 

Saat 06.00-20.00 arasında ulaşım yüzde 50 indirimli olacak

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında alınan karar 22 Eylül Cuma günü, saat 06.00'dan başlayacak ve akşam saat 20.00 ' a kadar devam edecek. İBB'nin internet sitesinden yapılan açıklamada 2002 yılından günümüze dek Avrupa ve dünya genelindeki çok sayıda şehirde kuttlanmakta olan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, İBB büynesinde de çeşitli etkinliklerin yapılacağı ve bu etkinliklerde de çevreci sürdürülebilir ulaşım çözümlerine dikkat çekileceği vurgulandı. Her sene 16 - 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası'na bu sene 48 ülkeden 2310 adet şehrin katılım göstermesi bekleniyor.

Motorlu taşıt trafiğiğinin kısıtlanması hedefleniyor

Etkinlik kapsamında ayrıca İstanbul'un kimi ulaşım akslarının da trafiğe kapatılacağı duyuruldu. İBB'den yapılan açıklamada etkinlik haftası süresince katılımcı kentlerin merkezlerinde motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ve sürdürülebilir hareket alternatiflerinin teşvikinin hedeflendiğine dikkat çekildi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından organizasyonları gerçekleştirilen bu etkinlikler kapsamında 22 Eylül Cuma günü saat 06.00 ile 19.00 arasında Kartal-Bostanci sahil yolunun Bostanci istikametinin motorlu araç trafiğine kapatılacağı bilgisinin verildiği açıklamada, bu güzergahın yaya, bisiklet ve toplu taşıma araçlarına tahsis edileceği belirtildi. 

Etkinlikler saat 14.00'de başlayacak

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri İStanbul'da 22 Eylül Cuma günü, Kartal İDO istelesinde başlayacak. Saat 14.00'da start alacak etkinlikler Bisiklet Turu ile devam edecek. İBB tarafından alınan kararla motorlu taşıt kullanımının sınırlandırılması, yaya ve motorsuz taşıt kullanımının desteklenmesi amacıyla bu tarihte toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 indirim uygulanacak. 

Avrupa Hareketlilik Haftası nedir?

Dünya çapında yerel  ve merkezi hükümetlerin çevreci ve sürdürülebilir tedbirleri geliştirmeye yönelik teşviki amacıyla 2002 yılından beri sürdürülmekte olan Avrupa Hareketlilik Haftası, temiz ve çevreci kullanım yöntemlerinin yaygınlaştırılmasını hedefliyor. 2002 yılından günümüze dek 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmakta olan Hareketlilik Haftasında, kent merkezlerinde motor trafiğinin kısıtlanması ve sürdürülebilir hareketlilik türlerinin yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleşiyor. 2015 yılında 45 ülkeden 1.900 şehrin katılım gösterdiği etkinliğin en dikkat çekici etkinliği ise  Otomobilsiz Kent Günü faaliyeti olacak. Etkinlikler kapsamıda erişilebilirlik, hareket yönetimi, alt yapısal düzenlemeler ve iyileştirmeler hakkında kamuya yönelik bilgilendirmeler gerçekleşiyor.