Cumaovası-Tepeköy hattı Mayıs 2015'te

İzmir banliyo sisteminin en önemli noktalarından biri olan Torbalı'da incelemelerde bulunan Bakan Lütfi Elvan, hattın 2015 Mayıs'ta hizmete açılacağını açıkladı

Cumaovası-Tepeköy hattı Mayıs 2015'te

İzmir banliyo sisteminin en önemli noktalarından biri olan Torbalı'da incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Lütfi Elvan, hattın 2015 Mayıs'ta hizmete açılacağını açıkladı. Karayolları Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen projenin önemine dikkat çeken Elvan, 'Cumaovası'ndan Tepeköy'e kadar olan kısımda çalışmalar bitti. Sadece sinyalizasyon ile ilgili çalışmalar kaldı. Mayıs 2015'te İzmirlilerin hizmetine açacağız.' şeklinde konuştu.

İzmir kilit bölge
İzmir kentinin Ege Bölgesi için kilit nokta olduğunu ve yatırımların aralıksız biçimde devam edeceğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan: 'İzmir bizim için çok önemli. Biz ne gerekiyorsa yapacağız. Bu yıl ULaştırma Bakanlığı olarak 500 milyon TL harcadık. Yatırım tutarı 4.9 milyar lira. Önemüzdeki dönemlerde bu yatırım miktarı daha da hızla artacaktır.' ifadelerini kullandı. 

İstanbul-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı

İzmir'i İstanbul'a bağlayacağız
Cumaovası'nda Aliağa'dan Bergama'ya uzanacak hattın proje çalışmalarının TCDD tarafından tamamlandığını ve Kalkınma Bakanlığı'na gerekli başvuruların yapıldığını belirten Elvan, bu hattın esas öneminin İzmir'i İstanbul'a bağlayacak olması olduğunun altını çizdi. 'Bergama'dan sonra Bursa'ya kadar olan kısım kalıyor, orası da tamamlanacak. Bugüne kadar 222 milyon yolcu bu banliyö hattını kullanmış. Bu İzmirliler için elzem bir yatırımdır.' ifadesini kullanan Elvan, bir yörenin kalkınması için olmazsa olmazların başında gelenin tek bir hedefe odaklanmak olduğunu belirtti.  Ulaştırma Bakanı, 15 sene önce İzmir-Manisa arasının 15 dakika olacağını söyleyen birine inanılmasının güç olacağını, ama bugün gelinen noktada bu hedefin hayal olmaktan çıktığını belirterek: '2014-2015 yılını karayolları olarak tünel yılı ilan ettik.' şeklinde konuştu. 

Proje Bilgisi: Köy