Pist hazır, gözler Cumhurbaşkanında

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlık Müsteşarı Aka, 3 Havalimanı pistinin iniş ve kalkış için hazır hale getirildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın havalimanına iniş yapıp yapmayacağı ise henüz netleşmedi.

Pist hazır, gözler Cumhurbaşkanında

İstanbul'un 3. Havalimanı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın havalimanını ziyaret edip etmeyeceği, edecekse bu ziyaretin hangi tarihte gerçekleşeceği yönünde halen net bir açıklama yapılmadı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlık Müsteşarı Suat Hayri Aka da, mega projenin iniş ve kalkış için hazır hale getirildiğini belirterek, Cumhurbaşkanının arzu ettiği tarihte 3. Havalimanı'na iniş yapabileceğini duyurdu.

3. Havalimanı pisti iniş kalkışa hazır

TÜRKSAT tarafından düzenlenen iftar yemeğinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlık Müsteşarı Suat Hayri Aka, 3. Havalimanı Pistinin iniş kalkış için hazır hale getirildiği açıklamasını yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk olarak 26 Şubat olarak açıklanan ancak sonrasında iptal edilen uçuşuna ilişkin sorulan soruya: 

"Kontrol uçuşları geçtiğimiz hafta içinde yapıldı." şeklinde yanıt veren Aka, Cumhurbaşkanı'nın arzu ettiği vakit mega projeyi ziyarete gelebileceğini belirtti. 

Kontrol çalışmaları sürüyor

Aka pistin teknik çalışmalarının "Halen kalibrasyon işlemleri yapılıyor. Kontrol uçakları, elektrnoki olarak doğrultuda testlerini gerçekleştiriyor. İniş ve kalkışlar sürekli hale geldi. İnerken havaalanındaki cihazların doğru ölçümlerde bulunup bulunmadıkları da kontrol ediliyor. Bir aylık dönemde sürekli kontrol ve raporlar oluşturuluyor. Raporlar henüz hazır değil. Olumsuz bir durum yok. Yalnızca hata payını hesaplamaya çalışıyoruz, kalibre edilmeye ihtiyaç var mı yok mu, bunlara bakılıyor. Varsa hata paylarını tespit ediyoruz.' şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı hazır olduğunda gelir

Testlerin nihai sonucu gelmeden evel Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uçağının piste iniş yapabileceğini vurulayan Aka: "Sorun yok, Cumhurbaşkanımız piste inebilir. Tüm bunlar uzun vadeli ve sürekli işleyen durumlar. İnerse başımızın üstünde yeri var. Biz hazırız. İstediği zaman uçak indirebiliriz." ifadelerini kullandı. 

22 Haziran söylencesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Üçüncü Havalimanı'na ziyaret tarihine ilişkin yeni bir görüş ortaya atıldı. Airporthaber.com'da yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapım çalışmaları büyük bir hızla süren İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'na 22 Haziran tarihinde iniş yapacak. 

Yeni Havalimanı'nın ilk konuğu Cumhurbaşkanı olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Üçüncü Havalimanı'nı 22 Haziran tarihinde ziyaret edeceği iddia edildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından sıklıkla inşaat çalışmalarını gözlemlemes için bölgeye davet edilen Cumhurbaşkanı bugüne dek bu çağrıya olumlu yanıt vermemiş, ziyareti gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği konusu da tartışmalara yol açmıştı. Airporthaber.com'da yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Üçüncü Havalimanı'nı 22 Haziran tarihinde ziyaret edeceği kesinlik kazandı. 

Pist hazır hale geldiğinde Erdoğan da gelecek

29 Ekim 2018 tarihinde uçak iniş kalkışlarına hazır hale getirilecek İstanbul Üçüncü Havalimanı'nda inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kalibrasyon uçağıyla son testleri yapılan pistin çok kısa sürede hazır hale getirilmesi beklenirken, havalimanına ilk gerçek inişi de Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ı taşıyan uçağın yapacağı belirtildi. Türkiye'nin Mega Projeleri ve dev yatırımları içinde özel bir yere sahip olan Üçüncü Havalimanı, bu davet gerçekleşirse ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlamış olacak. 

Cumhurbaşkanı'na çok sayıda davet

İstanbul'un 3. Havalimanı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan havalimanının ilk pistinin 24 saat uçak inecek şekilde hazır hale getirildiğini açıkladı. Havalimanı'nın ilk pistinin geçtiğimiz haftalarda tamamlanması vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet edildiğini ancak bu ziyaret gerçekleşmediğini dile getiren Bakan Arslan: "Pistimiz hazırdı. Gerisi Cumhurbaşkanımızın takdiri, diye açıklamıştık. Ama bu organizasyon gerçekleşmedi. Önümüzdeki günlerde havalimanımızın açılışından önceki bir zaman diliminde de Cumhurbaşkanımız Recey Tayyip Erdoğan'ı davet edeceğiz. Ziyaret bu kez gerçekleşebilir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk ziyaretçi olacak mı?

İnşaat sürecinde alınan yol ve ekonomik katkısı kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret edip etmeyeceği tartışmalarıyla da gündeme oturan İstanbul'un 3. Havalimanı'nın birinci pisti, geçtiğimiz haftalarda tamamlanmış ve uçuşa hazır hale gelmişti. Şubat ayı içinde önce gündüz uçaklarının, enerji akışının sağlanmasının ardından da gece uçaklarının inişine olanaklı hale gelen birinci piste, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününde iniş yapacağı haberleri ise medyada sıklıkla yer almıştı. İnşaat süreci ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti hususunda açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, pistin uçakların iniş yapabileceği bir hale geldiği hususunda Sivil Havacılık Genel Müdürüğü'ne bildirimlerin yapıldığını vurgulayarak: "Şu anda 24 saatlik periyotta o piste uçak inebilir haldedir. İlk uçuşu sayın Cumhurbaşkanımız yapsın diye bir teklif sunduk. Uçak hazır olduğu halde bu plan gerçekleşmedi." dedi. 

Cumhurbaşkanını yeniden davet edeceğiz

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, önümüzdeki dönemde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden davet edildiğini ve 'mümkün olabilir" yanıtını aldıklarını hatırlatarak: "Hem pisti kullanmış olacağız. Hem de terminalimizde çok ciddi ilerlemeler yaşıyoruz. Bunları görebilmeleri için sayın Cumhurbaşkanımızın buraya gelmesi büyük önem taşıyor." dedi. İstanbul'un 3. Havalimanı'nın 29 Ekim tarihinde açılışının yapılması hedefinin gerçekleşmesi yönünde herhangi bir engelin bulunmadığını söyleyen Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı'ndan taşınmalara yönelik olarak da önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Arslan: "29 Ekim tarihinde açılışın gerçekleşmesinin ardından bir ya da iki günlür periyotta havayolu şirketlerinin taşınma işlemleri tamamlanacak. 30 Ekim itibarıyla da Yeni Havalimanı'nda hizmetler etap etap verilmeye başlanacak." şeklinde konuştu.