Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mega projeler uluslararası refah için büyük önem taşıyor

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak üzere gideceği İslamabad yolculuğu öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mega projelerin üye ülkelerin kapasitesini de güçlendirdiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mega projeler uluslararası refah için büyük önem taşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslamabad'da düzenlenecek 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Açıklamasında mega projelerin ulusal ve küresel ekonomi için içerdiği değere vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projelerin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyelerinin potansiyelini artırmada önemli bir rol oynadığı bilgisini verdi.

Mega projelerin gücü uluslararası düzeyde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın bugün itibarıyla 8 milyon kilometrelik bir alan üzerinde ve toplam 400 milyon nüfusa hitap ettiğini ve 10 kardeş ülkeyi kapsadığını da belirterek:

"Türkiye son dönemde hayata geçirdiği büyük projelerle teşkilatın kuvvetlenmesine önemli katkılar sundu. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve hızlı tren hattı gibi projeler yalnızca Türkiye'nin değil, teşkilat ülkelerinin de kapasitesini güçlendirdi." ifadelerini kullandı.

Yapım çalışmaları sürmekte olan 3. Havalimanı'nın da tamamlanmasıyla birlikte bu süreci ivmelendireceğine de değinen Erdoğan: "İslamabad Zirvesinin ana teması bölgesel refah için önem taşıyan, ulaşım, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması olacak. Türkiye son dönemdeki projeleriyle bu birlik için önemli katkılar sunmuştur. " şeklinde konuştu.