Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türkiye 3. Nükleer Santrale hazır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu ve Sinop terminallerinin ardından Türkiye'de hayata geçirilecek 3. santral üzerinde de çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türkiye 3. Nükleer Santrale hazır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin üçüncü nükleer santral için de çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde Türkiye ve enerji ihtiyacı ile ilgili önemli dğerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı, atılan adımların ardından Türkiye'nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanacağını söyledi.

Türkiye üçüncü nükleer santra için çalışıyor
Erdoğan, nükleer enerji konusunda son yıllarda hızlandıklarını ve Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santrallerinin devreye girmesi ile birlikte Türkiye'nin enerjisinin yüzde 10'luk kısmının buralardan karşılanacağını da hatırlatarak

"Nükleer enerji konusunda hızlandık. Akkuyu ve Sinop'un ardından üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Akkuyu ve Sinop'un devreye girmesile birlikte enerjimizi yüzde 10'unu bunlardan karşılayacağız..." dedi. 

TANAP 2020'de devrede
Türkiye'nin siyasi istikrarı ve ekonomik gelişmişlikle bölgesinde azımsanamayacak bir politik aktör olarak konumlandığını da hatırlatan Erdoğan Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye sevkine olanak tanıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının devreye alındığını söyledi. Erdoğan "Sırada şimdi TANAP var. Hazar ve Ortadoğu bölgesinden ülkemiz ve Avrupa'ya gaz taşınacak. Bu hattın da 2020 yılında devreye girmesini bekliyoruz..." ifadelerini kullandı. 

Türkiye enerji merkezi haline gelecek
Türk akımı projesini de dünyanın en önemli projelerinden biri olarak tanımlayan Recep Tayyip Erdoğan, enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında Çin'in ardından Türkiye'nin ikinci sırada yer aldığını da hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin bir enerji üssü haline getirilmesi için çalıştıklarını belirterek

"Yıllık doğalgaz tüketiminin en az yüzde 20'sini depolayacak bir sistem kurmayı amaçlıyoruz. Türkiye'yi bir enerji üssü haline getireceğiz. Geçtiğimiz aylarda denize indirdiğimiz Oruç Reis'in yüzde 90'ının da milli üretim olduğunu da belirtmek isterim..." şeklinde konuştu.