Cumhurbaşkanı'na özel hastaneye dava

Şehir Plancıları Odası, Çevre Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle, yer altından Cumhurbaşkanlığı köşküne bağlanan hastane projesine dava açtı

Cumhurbaşkanı'na özel hastaneye dava

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Nisan ayında askıdan inen Çankaya İlçesi Çukurca Mahallesi'ndeki Hastane Projesinde gittiği plan değişikliğine Şehir Plancıları Odası tarafından itiraz edildi. Oda, yer altından 30 metrelik bir tünelle köşke bağlanacak projeye itiraz ederek: 'Amacın sadece Cumhurbaşkanı'na hizmet edecek bir sağlık tesisinin yapımı olduğu açık.' dedi.

Çankaya'da yapılması planlanan 18 katlı devlet hastanesinin imar planlarında  değişiklik yapan Çevre ve Çehircilik Bakanlığı 'Sağlık tesisi alanı ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü alanı arasında' 30 metrelik bir tünele izin verdi. Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, Şehir Plancıları Odası, böylesi bir planın kamuya hizmet etmeyeceğniin açık olduğuna değinerek: 'Köşke hizçmet edecek bir sağlık tesisi yapılması amaçlanmakta ise bu sağlık tesisi Cumhurbaşkanlığı Köşkü ihtiyaç programına alınarak, gerekli yasal işlemler sonrasında gerçekleştirilmelidir.' dedi.

Hastane köşke hizmet edecek
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon, vatandaşın yüksek güvenlik önlemleri alınan köşk ve civarına girememesi gibi, hastaneye de girememesi anlamına gelen tünel uygulamasına karşı çıktı. Bir yere hastane yapılacakca önce erişilebilirlik ve diğer kentsel fonksiyonlarla ilişkisinin gözetilmesi gerektiğini söyleyen Kimyon: 'Bilimselg erekçeler gözetilmeden ve üst ölçekli planlarla uyumsuz olarak böyle önemli bir karar verilemez.' dedi.