Cumhurbaşkanı'ndan bankalara yeni çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara yeni bir çağrıda bulundu. Yeni bir faiz indirim sinyali veren Erdoğan: "Merkez Bankasını izleyin." dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan bankalara yeni çağrı

Geçtiğimiz ay içinde bankaların faiz indirim kararlarında önemli rol oynayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yeni bir çağrıda bulundu. Faiz indirimlerinin devam etmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, bankalara: "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nı izleyin..." mesajını verdi. 

TCMB faiz indirimi: Dikkatli ve dengeli
Merkez Bankası'nın bu hafta yaptığı faiz indirimini "dikkatli" ve "dengeli" olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa, ABD ve Japonya gibi ülkelerde düşük faizin enflasyonun yükselmesini engellemeye yardımcı olduğu görüşünü aktardı.

Uluslararası kuruluşları dikkat almıyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmelerini dikkate almadığını da belirterek: "Bu kararları dikkate almıyorum. Bu kuruluşlar, siyasi gerekçelerle, ekonomik etiğe karşı hareket ediyor..." ifadelerini kullandı. Kredi kuruluşlarının not indirim kararı vermelerinden de endişe duymadığını söyleyen Erdoğan: "Derecelendirme kuruluşları da hatalar yapıyor ve bu hataları kasıtlı olarak gerçekleştiriyorlar..." dedi.

Erdoğan'dan dolar karşısında yüzde 40 değer kaybeden TL yorumu
Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin 2013 yılından bu yana TL'nin dolar karşısında yitirdiği yüzde 40'lık değere ilişkin sorusuna da: "Türkiye 29 çeyrektir büyüyor, mali disiplin sürüyor. Yatırımcı ürkmedi..." yanıtını verdi