Cumhurbaşkanı'ndan dev projenin açılışında döviz mesajı

Avrupa'nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi'nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara: "Yastık altındaki dövizinizi bozdurun..." çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı'ndan dev projenin açılışında döviz mesajı

Avrupa'nın en büyük otomoit ticaret ve yaşam merkezi Otonomi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılım gösterdiği bir tören ile açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış konuşmasında öncelikli madde, dövizin önlenemez yükselişi oldu. Konuşmasında faizin düşmesinin önemine dikkat çeken Erdoğan: "Yastık altındaki dövizinizi bozdurun..." çağrısında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı'ndan dev projenin açılışında döviz mesajı

 

Dövizin yükselişi birilerinin oyunu
Dövizin Türk lirası karşısındaki değerlenmesini "birilerinin oyunu" olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yastık altında dövizi olanlara Türk lirası ya da altına çevirme çağrısında bulundu. Erdoğan: "Bunlar bunu daha önce de yaptı. 2007'de de yaptılar. O zaman söylediğimi gene söylüyorum: Yine teğet geçecek... Gelin dövizinizi bozdurun; ne lüzumu var, dövize değer kazandıracaksınız" açıklamasını yaptı.

 

Cumhurbaşkanı'ndan dev projenin açılışında döviz mesajı

 

Türkiye artık daha zengin
Otonomi'yi, eşine az rastlanır bir proje olarak niteleyen Erdoğan, Türkiye'nin bu tip projeler açısından önemli atılımlar gerçekleştirdiğini de vurgulayarak: "Türkiye 14 yıl öncesine kıyasla daha zengin. Bir kişinin otomobile ulaşma gücü arttı. Yalnızca satın alma gücü değil, bölünmüş yollarla araba kullanmak da kolaylaştı..." şeklinde konuştu. 

Otonomi projesi
Başbakan Binali Yıldırım da oto galerilerinin kent dışına çıkarılması projesinin kent merkezinin trafik yükünü önemli biçimde hafiflettiğine dikkat çekti. Proje için 500 trilyon para harcandığını ve 551 dükkanın hizmet vereceğini söyleyen Yıldırım:

"Burada aynı anda 12 bin araç bulacaksınız. 5000 kişiye istihdam sağlayan bu merkeze gelenler, araç almak için sokak sokak dolaşma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Burası yalnızca oto satışı yapılan bir yer değil. Aynı zamanda bir yaşam merkezidir..." dedi.