Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan finans sektörüne çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankacılık sektörüne "faizleri indirin" çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan finans sektörüne çağrı

"Merkez Bankası'nın son dönemde üst üste aldığı faiz indirim kararlarının bankacılık sektörüne  henüz bir yansımasının gözlemlenmemesi başta konut sektörü olmak üzere farklı ekonomik odaklarca dikkatle izlenmekteydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tüm TBMM'de yaptığı konuşmada bu soruna değindi ve fianans sektörüne indirim çağrısında bulundu.

"Biraz az kazanın"
Finans sektörüne yaptığı çağrıda, "biraz az kazanın" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Lütfen faizleri düşürün. Bu millete, vatana hizmet verecekseniz düşürün... Yatırımcı sizin vereceğiniz bu ucuz kredi ile bu ülkede çok daha farklı adımları atabilir..." şeklinde konuştu.

Yatırım çağrısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımcılara, yatırımlarını askıya almama çağrısı da yaptı. Devletin altyapı ve üstyapı yatırımlarına ara vermeyeceğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı, S&P'nin Türkiye'nın notunu kırmaya yönelik adımını da eleştirdi. Erdoğan:

"Sen Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama yapma yetkisine sahip değilsin. Bu siyasi bir karardır ve Türkiye düşmanlığından kaynaklanmaktadır..." şeklinde konuştu. 

Konut sektörünün gözü faiz indirimlerinde
Merkez Bankası tarafından son dönemde yapılan faiz indirim kararlarının reel sektöre yansıması özellikle konut sektörü tarafından bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sektörün önde gelen isimleri, konut kredi faizlerinin psikolojik yüzde 1 barajının altına düşmesi halinde konut satışlarının önemli bir ivme kazanacağı kanaatini taşıyor.