Cumhurbaşkanı'ndan güvenli bölgede mültecilere konut önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonu ile ele geçirilen Kuzey Suriye'deki bölgede oluşturulacak güvenli alan üzerine, mülteciler için konut inşa edilmesi önerisinde bulundu

Cumhurbaşkanı'ndan güvenli bölgede mültecilere konut önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgede, mültecilerin barınabileceği bir kent inşası önerisinde bulundu. G20 Zirvesi'nden dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Fırat Kalkanı Operasyonu ile kazınalan bölgelerde bir yaşam merkezi oluşturulabileceğine dikkat çekti.

Kamp değil, güvenli bir kent
Alınan yerlerde mülteciler için oluşturulacak yaşam alanının "kamp" değil, her yönüyle hazır bir kent niteliği taşıması gerektiğini vurgulayan Erdoğan: "Kastettiğim kamp değil. Güvenli bölgenin oluşturulması halinde altyapısı da dahil olmak üzere orada mültecilerin pekala yerleşebilecekleri konutlar yapabileceğimizi söylemek istiyorum..." ifadeleini kullandı.

Güney Türkiye'ye de yapılabilir
Erdoğan, bu tip bir yaşam merkezinin Türkiye'nin güney bölgelerinde de hayata geçirilebileceğini ve ülke sınırları içinde de mülteciler için bir kent kurulabileceğini belirterek: "Mülteciler içinde çok vasıflı insanlar var. Gerekirse bu tür insanlar için Konut Edindirme Vakfı gibi veya Kimsesizleri Konut Edindirme Vakfı gibi vakıflar kurulabilir. Dairesinin bedelini ödeyen tapusunu alabilir; yok ödemez ise daire de vakıfta kalmış olur..." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ'nin satılmamış evlerinin de değerlendirilebileceğini vurgulayarak: "İmkan dahilinde, belki onlardan da yararlanılabilir. Ahıska Türklerine yaptığımız gibi Suriyelilere de konut edinme konusunda yardımcı olabiliriz..." şeklinde konuştu.