Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güneyine bakan tarafta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güneyine bakan tarafta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için çalışmalar başladı. İlk kazmanın vurulduğu kütüphane için önümüzdeki günlerde kaba inşaat çalışmaları başlayacak. 

Cumhurbaşkanlığı ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nin Osmanlı - Selçuklu tarzındaki mimari konseptine uygun inşa edilecek olan kütüphane için yerleşkeye yeni kapı açılacak. Dünyanın en büyük kütüphanelerinden olması planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi için, Cumhurbaşkanlığından bir ekip uzun süren hazırlık çalışması gerçekleştirdi. Yurtdışındaki kütüphaneleri inceleyen uzman kadronun görüşleri ile kütüphane için alınacak eserler belirlendi. 

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ne zaman açılacak? 

İlk aşamada 5 milyon cilt kitabın yer alacağı kütüphanenin 2017 yılı sonunda açılması planlanıyor. Kütüphane için yurtiçi ve yurtdışından yeni eser alımları ise devam ediyor. 

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi, Millet Camisi, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nden sonra Saray'ın halka açık üçüncü binası olacak. 24 saat kullanıma açık olacak kütüphanenin bir yaşam merkezi olması hedefleniyor. Sergiler ve farklı programlarla da ilim ve tarih merkezi olacağı belirtilen kütüphanede çocuk, öğrenci ve araçtırmacılar için farklı yerler bulunacak.