Cumhurbaşkanlığı Sarayı 29 Ekim'de açılacak

Üst üste gelen yargı kararlarına rağmen, Atatürk Orman Çiftliği'ne inşa edilen Başbakanlık Yerleşkesi için geri sayım başladı. Saray'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılması planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Sarayı 29 Ekim'de açılacak

Atatürk Orman Çiftliği'ne inşa edilen Başbakanlık Yerleşkesi'nde sona gelindi. Üst üste gelen yargı kararlarına rağmen yapımına devam edilen Yerleşke'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete açılması planlanıyor.

Bizim 'oval ofis'
Toplamda 300 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Başbakanlık Kompleksi'ne ilişkin ilk görüntülerde dikkat çeken ilk nokta, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'e benzer bir Oda'nın hizmete alınması oldu. Son teknoloji ile dizayn edilen odada, özellikle dinlemelere karşı önlem olarak, prize yer verilmediği görüldü. Projede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan çalışma Odası'nda da bir Atatürk posteri yer alacak.

Başkanlık Sarayı

Türkiye'nin en iyi korunan binası
Mimar Şefik Birkiye tarafından tasarlanan bina, kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa edildi. Parmak izi ve retina okuma gibi elektronik koruma sistemlerinin uygulanacağı bina Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iyi korunan binası olma özelliğini taşıyor. Dinlemelere karşı korumalı olarak tasarlanan Yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı bünyesinde, yer altına inşa edilecek bir Kriz Merkezi de oluşturulacak.

İsmi Ak Saray olacak
İsmi Ak Saray olarak belirlenen yeni komplekste idari bina, Cumhurbaşkanı'nın kabullerini yapacağı ve misafirlerin ağırlanacağı , kış bahçeleri, botanik parkları ve dev kongre merkezi de yer alacak.