Cumhurbaşkanlığı Sarayı değil, 'külliyesi'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maliyet tartışmalarıyla ülke gündemine oturan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın isminin 'külliye'ye dönüştürüleceğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı değil, 'külliyesi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , maliyet tartışmalarıyla ülke gündemine oturan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın isminin 'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' olarak değiştirileceğini açıkladı. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral ve Konfederasyon üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul eden Recep Tayyip Erdoğan: 'Bütün peyzajı ve her şeyiyle bitip, ondan sonra dev bir açılışla burası Cumhurbaşkanlı Külliyesi olacak. Saray kavramından rahatsız olanlar temenni ederim ki külliyeden rahatsız olmazlar' dedi.

Kısa süre sonra külliye olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüyen ve güçlenen bir Türkiye'yi hazmedemeyenlerin bulunduğunu ve güçlü bir Türkiye'nin hiç kimse tarafından istenmediğini vurguladı. Saray olarak anılan binanın yakın zamanda 'külliye olarak isimlendirileceğini' söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan:

'Niye külliye olacak? Çünkü hemen yanımızda bir kongre merkezi şuanda inşa ediliyor. Kongre merkezinin hemen arka tarafında bölgede şöyle büyük bir cuma camisi yok, böyle bir cami inşa ediyoruz. Niye, aynı şekilde kongre merkezinin bana göre sağ tarafında çok amaçlı 2 bin kişinin katılacağı bir toplantıyı aynı anda yapabileceğimiz, yemekli toplantıyı kast ediyorum, bir salonda orada olacak ve hedefimiz bazı büyük çaplı yemekli toplantıları orada yapmak. Muhtarlarımızın buraya rahatlıkla gelip gideceği bir yeri burada hazırlayalım istiyoruz' ifadelerini kullandı. 

Anıt projeler, ekonomiyi sarsar
Açıklamasında, Cumhurbaşkanığı Sarayı'nın Türkiye'nin ekonomik gücünü göstermede sembol rol oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: ' Mevcut TBMM binamızın inşaatına 1939 yılında başlandı ve 1961'de tamamlandı. Ankara'nın en önemli yapılarından biri olan Anıtkabir için hazırlıklara 1941 yılında başlandı, yapı ancak o da eksik olarak 1953 yılında tamamlanabildi. Yani 12 yıl. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ise projeyle birlikte 2 yılı bulmadı. Meclis ve Anıtkabir projeleri inşa edildikleri dönemde ülkemizin bütçesini sarsmıştır.' dedi.