Cumhurbaşkanlığı Sarayı 'düşündüğünüzden pahalı'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine ilişkin tartışmalara TOKİ kanadından gelen bir yanıt damga vurdu: 'Maliyeti açıklarsak, ekonomi zarar görür.'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı 'düşündüğünüzden pahalı'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine ilişkin tartışmalara Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kanadından gelen bir yorum damga vurdu. TOKİ, saraya ilişkin gerçek maliyetin açıklanması halinde, 'ekonominin zarar göreceğini' açıkladı.

Ekonomiye zarar verecek maliyet ne olabilir?
Maliye Bakan'ı Mehmet Şimşek'in Saray'ın 1 milyar 370 milyona mal olduğunu açıkladığı Atatürk Orman Çiftliği Cumhurbaşkanlık Sarayı ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, konutun gerçek maliyeti ile ilgili sorularını yanıtlayan TOKİ: 'Gerçek maliyet açıklanırsa, ülkenin ekonomik çıkarları zarar görür.' dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan

Maliyet 5 katrilyonun üzerinde mi?
Bu açıklamayı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan TOKİ'nin açıklamasına ilişkin yorumunda sarayın maliyetinin 5 katrilyonun üzerinde olabileceğini ve bu maliyetin de buzdağının görünen kısmı olduğu açıklamalarını yineleyerek: 'kaçak sarayın maliyeti açıklandığında, borsada spekülatif bir durum yaşanacak, dudaklarımızı uçuklatacak bir maliyeti olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle tarafımıza bilgi verilmemesi Kaçak Sarayın maliyeti ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu düşündürüyor. Maliyetin açıklanandan çok daha yüksek olduğunu söylemiştik, zira açıklanana eş bir maliyet olsaydı maliye bakanlığının açıkladığı rakamı TOKİ de açıklamaktan çekinmezdi. Kesin olarak söyleyebiliriz ki Kaçak Saray'da maliyet açıklanan rakamdan yani 1,5 katrilyondan yüksektir. Milletin parasını harcadıkları için, milletin sarayı gibi bir kılıf bulmaya çalışsalar da yaptıkları aşırı lüks harcama hiçbir şekliyle kabul görecek durumda değil.Halkın yoksulluğuna çözüm aramak yerine lüks içerisinde, jakuzili, havuzlu, buhar odalı, hamamlı cumhurbaşkanlığı konutu yaptıranlar, ekonomik krize neden olacak bir maliyetle, halkın kullanımında olan Atatürk Orman Çiftliği gasp ederek kaçak saray yaptıranlar iktidarlarını sürdüremezler." şeklinde konuştu.

TOKİ açıklaması
TOKİ'nin Mimarlar Odası'na gönderdiği yanıtta, Ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi veya belgeler başlıklı madde 17 " Açıklanması ya da zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır." Hükmü gereğince, İdaremiz tarafından bilgi verilmesi uygun görülmemiştir.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından resmi yazıyla TOKİ'ye sorulan sorular arasında ise Başbakanlık Binasının toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, Çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti,çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri,temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri yer aldı.

TOKİ ayrıca bu sorulara ilettiği cevapla Başbakanlıktan bilgi alınması notunu düştü.