Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Başbakanlık payı çekildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, gerçekleştiridiği olağanüstü toplantıyla, Atatürk Orman Çiftliği'nin Başbakanlık'a ayrılan belediye hissesini Cumhurbaşkanlığı'na tahsis işlemini onayladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Başbakanlık payı çekildi

Mahkeme kararları, Mustafa Kemal'ın vasiyetine uygunluğu ve lüks harcamalarıyla ülke gündeminden inmeyen Atatürk Orman Çiftliği'nin Başbakanlığa iadesi konusunda önemli bir karşı adım atıldı. Başbakanlık için projelendirilen ama sonrasında Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak hayata geçen proje ile ilgili olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi, dün toplandı ve arazi üzerinde Başbakanlık'a ayrılan belediye hissesini Cumhurbaşkanlığı'na tahsis etti. 

Melih Gökçek'ten "acil toplantı" çağrısı
Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Başkan Melih Gökçek'in "acil toplantı çağrısı" üzerine  dün saat 14.00 sularında toplantıya geçti. CHP'li meclis üyelerinin karşı oylarına rağmen arazinin Cumhurbaşkanlığı'na tahsis kararı alındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, alınan kararın ardından yaptığı yazılı açıklamada 8 Nisan 2015 tarih ve 644 sayılı karar ile Başbakanlık'a yapılan tahsisin iptal edildiği belirtilerek: " Yenimahalle ilçesi Orman Çiftliği 63386 ada 6 parseldeki hissenin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hizmet binası olarak kullanılmak üzere, 2 yıl süreyle bedelsiz olarak 5393 Sayılı Kanun'un 75. Maddesinin (d) bendi gereğince Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmesi ve bu süre içerisinde trampa (takas) yapılması hususunda karar alınması...” denildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de alınan kararı "hukuki bir formalite" olarak nitelendirdi.