Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı milyonluk avizeler aydınlatıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saray merdivenlerini aydınlatan 200'e yakın avizenin her birinin en az 50 bin Euro'ya mal edildiğini açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı milyonluk avizeler aydınlatıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanı'nın tarihsel kıyafetler kuşanmış askerlerle poz verdiği Saray Merdivenlerinin toplam maliyeti 35 milyon TL'yi bulan avizelerce aydınlatıldığını açıkladı. 

10 bin swarovski kristal taş
Açıklamasında saray merdivenlerinin her biri 2.5 metre uzunluğunda ve 10 bin swarovski kristal taştan, el örmesi şeklinde imal edilmiş200 civarındaki avize tarafından aydınlatıldığını belirten Tezcan, bu avizelere harcanan paranın 6 milyon vatandaşın evinini aydınlatan ampul maliyetine denk düştüğünü açıkladı. 

Altın ve pırlantadan değerli maliyetler
TMMOB Ankara Şubesi'nin açıklamalarına göre söz konusu avizelerde her biri en az 50 bin Euro'ya mal edilmiş durumda. Avizelerin içindeki ampüller ise, normalden daha fazla enerji tüketen halojen ampüllerden oluşuyor. 

Maliyeti "iç dekorasyon uzmanları" hesapladı
Avizelerle ilgili maliyet hesaplarının Kent İzleme Merkezi üyesi iç dekorasyon uzmanları tarafından hesaplandığını belirten Karakuş Candan: "Biz insaflı davrandık ve en az maliyetle satın alındığını düşünüp, ona göre hesap yaptık. Sonuçta bizi hayretler içerisinde bırakan maliyetle karşılaştık. Bu maliyeti de Kent İzleme Merkezi üyesi iç dekorasyon uzmanlarımız hesaplayıp ortaya çıkardı. Bunun gibi yüzlerce avize var Kaçak Saray'da. Orada çalışan meslektaşlarımız açıkladığımız maliyetleri, az bularak 'devede kulak' olarak nitelendiriyor. Altın, pırlanta ya da gümüş olması önemli değil. Maliyetlerin kendisi zaten altından, pırlantadan daha yüksek ve değerli." dedi.

Klozet tartışmasına katkı
Ergun Karakuş Candan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki "altın klozet" tartışmasına da değindiği açıklamasında, kimi klozetlerin altından daha değerli olduğunu açıkladı. Candan: "iz klozetlerin maliyetlerini daha önce açıkladık. Kaçak sarayda makamına göre 5 ile 10 bin lira arasında değişen fiyatla klozet yapıldığını dile getirdik. 10 bin lira maliyeti olan klozetler 17 Cumhuriyet altınına tekabül ediyor. Yani maliyetin kendisi altından aslında daha değerli." cevabını verdi. Saray'ın toplam maliyetlerinin 20 milyar liraya ulaştığını belirten Candan, "İsraf ve lüks artık gizlenemez durumdadır. Oranın lüks ve şatafat içinde olduğu, kristal taşlar gibi parlıyor, gerçektir." dedi. 

Candan açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki lüks ve şatafatın gizlenemez boyutlara geldiğini ve doğru yaklaşımın tüm masrafların faturalandırılması olduğunu da vurguladı.