Dalaman Havalimanı ihalesini YDA İnşaat aldı

Muğla Dalaman Havalimanı iç ve dış hat terminalleri ihalesini kazanan YDA İnşaat, 2040 yılı sonuna kadar işletme hakkını da aldı

Dalaman Havalimanı ihalesini YDA İnşaat aldı

07 Mart 2014 / emlakwebtv
Muğla Dalaman Havalimanı iç ve dış hat terminalleri ihalesine 705 milyon euro ile en iyi teklifi veren ve halen dış hatlar terminalini işleten YDA İnşaat kazandı. Muğla Dalaman Havalimanı ihalesine, YDA İnşaat, TAV Havalimanları Holding, Limak-Malezyalı GMR ve Alman Fraport -IC İçtaş katıldı.

Arslan: “Yeni iç hat terminal binasını 2018 yılında devreye almayı öngördük”
YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, ihalede oluşan fiyatın beklentilerine paralel olduğunu belirterek, "Bunun üzerine bir de 180-200 milyon euro yatırımla 106,000 metrekarelik iç hat terminal binası yapımı söz konusu olacak; o yatırımı proje finansmanı ile yapacağız" dedi. Arslan, yeni iç hat terminal binasını 2018 yılında devreye almayı öngördüklerini söyledi. Geçen yıl 850,967 yolcu iç hat, 3.2 milyon yolcu dış hat yolcu trafiği yaşanan havalimanın yıllık 3 milyon iç hat, 10 milyon dış hat yolcu kapasitesi bulunuyor.

Dış hat imtiyaz hakkı, işletme süresinin biteceği 28 Nisan 2015'te başlayacak
İç hatlar imtiyaz hakkını yaklaşık bir ay içinde devralması beklenen YDA'nın dış hat imtiyaz hakkı ise mevcut işletme süresinin biteceği 28 Nisan 2015'te başlayacak. YDA, ihale bedelinin yüzde 10'unu sözleşme aşamasında, kalanını 25 eşit taksitte ödeyecek.

“En önemli ana hedefimiz New York La Guardia Havalimanı"
YDA'nın ardından 700 milyon euroluk en yüksek ikinci teklifi veren TAV Havalimanları CEO'su Sani Şener de yaptığı değerlendirmede, ihalede oluşan fiyatı "normal" bulduğunu belirterek, "YDA halihazırda Dalaman'da işletmeci olduğu için bize göre daha avantajlıydı. Milas-Bodrum Havalimanı ihalesine de katılacağız. Ama şu anda bizim en önemli ana hedefimiz New York La Guardia Havalimanı" dedi. DHMİ, Milas-Bodrum Havalimanı'nın işletme hakkı devri ihalesini ise 21 Mart'ta gerçekleştirecek.