DALÇEV'e İztuzu uyarısı

İztuzu Plajı'nı devralan DALÇEV'e bir yazı gönderen Muğla Turizm Çevre Vakfı, hukuksal süreç sona erene kadar faaliyette bulunulmaması uyarısında bulundu'

DALÇEV'e İztuzu uyarısı

İztuzu Plajı'nı devralan DALÇEV'e bir yazı gönderen Muğla Turizm Çevre Vakfı: 'Hukuki süreç sona erene kadar faaliyette bulunmayın.' uyarısında bulundu. İztuzu Plajı özellikle Caretta caretta'lar için büyük önem taşıyor.

İztuzu ihalesine tepki
DALÇEV'in ihaleye ilişkin olarak alınan "yürütmeyi durdurma kararına iptal"  kararıyla birlikte harekete geçmesi, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı tarafından tepkiyle kaarşılanıyor. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, sahil işletmelerinin TÜÇEV'e verilmesi kararını eleştirirken, sorunun yalnızca İztuzu Plajı ile sınırlı kalmadığını, düzenleme ile Türkiye'nin çok sayıda sahilinin benzer bir sonuca sürükleneceğini belirtti. İztuzu Kumsalını Koruma Platformundan Murat Demir de, düzenlenen ihaleyi, "şartnamesi bile olmayan bir ihale" olarak niteledi. 

Caretta carettaların yaşam alanı
İztuzu plajı koruma altına alınan Caretta carettalar için de büyük bir önem taşıyor.  Yapılan düzenlemelerle ilgili olarak yoğun eleştirilere maruz kalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklama ile alanla ilgili her türlü tasarrufun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait olduğunu duyurmuş ve bölgenin herhangi bir şekilde imara açılmayacağını bildirmişti.

'Bakanlık Caretta caretta'larla ilgili olarak da Ülkemiz Akdeniz sahillerinde yer alan en önemli 17 deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından birisi. Bahse konu olan Muğla ili sınırları içerisinde bulunan İztuzu Plajı alanında Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi yer almakta olup, alanda üreme periyodu içerisinde (Mayıs-Ekim) yapılan koruma ve izleme projelerine Bakanlık (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) tarafından destek sağlanıyor. Bu projelere son 5 yıl içerisinde yaklaşık 200.000TL ödenek aktarıldı ve aktarılmaya devam edilecek.' açıklamasını yapmıştı.