Danıştay Şavşat sit kararını bozdu

Danıştay, Artvin Şavşat Papart Vadisi'nde HES inşaatını 'sit alan' raporuna uygun olarak reddeden mahkeme kararını bozdu. Danıştay'ın gerekçesi, bilirkişilerin aynı üniversitede görevli olması

Danıştay Şavşat sit kararını bozdu

7 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Danıştay 10. İdare Dairesi, Rize İdare Mahkemesi'nin Şavşat Papart Vadisi'nde yapılması öngörülen HES'e ilişkin kararını reddetti. Danıştay gerekçe olarak, Trabzon Koruma Bölge Kurulu'nun sit karanı onaylayan ve HES şirketinin itirazını reddeden Rize İdare Mahkemesinin referans aldığı bilirkişi raporunun, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde görevli bilim adamları tarafından hazırlanmış oluşunu gösterdi. Danıştay, yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulmasını ve yeniden rapor hazırlanmasını istedi.

I. ve III. dereceden SİT alanı
Şavşat Papart Vadisi, 4 Ağustos 2010 tarihli Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nce I. ve III. dereceden sit alanı ilan edilmişti. Kurul yazdığı raporda bölgenin doğal-biyolojik yapısını gerekçe göstermiş, HES şirketinin kurulun bu kararının iptali için açtığı dava da Rize İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti. 

İtirazını Danıştay'a taşıyan şirket ise, buradan gelen kararla rahat bir nefes alma şansı buldu. Danıştay, Rize İdare Mahkemesi'nin kararını bozarak, başka illerdeki üniversitelerin doğal sit konusunda uzman coğrafyacı, peyzaj mimarı ve orman mühendislerinden oluşturulacak yeni bir bilirkişi heyeti ile yeniden raporlandırılmasını istedi.