Danıştay'dan kritik Ankapark kararı

Danıştay 1. Dairesi, Ankapark'a ilişkin yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri hakkında soruşturmaya izin vermeyen İç İşleri Bakanlığı kararını bozdu

Danıştay'dan kritik Ankapark kararı

Danıştay1. Dairesi, Atatürk Orman Çiftliği sınırları içinde yer alan Ankapark projesine ilişkin olarak alınan "yürütmeyi durdurma" kararlarını uygulamayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve yetkilileri hakkındaki "soruşturma" engelini bozdu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, alınan kararla birlikte mahkeme kararlarını uygulamayan yetkililere yargı yolu gözüktü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin soruşturma engeline Danıştay'dan ret
Atatürk Orman Çiftliği arazisinde alınan mahkeme kararlarına karşın yapımı süren Ankapark'a ilişkin olarak alınan Ankara 5. İdare Mahkemesi ve Danıştay 14. Daire'nin "yürütmeyi durdurma" kararlarını uygulamayan ve projenin inşat çalışmalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerine yargı yolu gözüktü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Ömer Faruk Erciyes ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar hakkında, yargı kararlarını uygulamamak ve görevi ihmal gibi iddialardan hareketler hazırlanan suç duyurusuna yönelik İç İşleri Bakanlığı tarafından alınan "soruşturma izninin" verilmemesi yönündeki karar da Danıştay 1. Dairesi tarafından bozuldu. 

İç İşleri Bakanlığı'nın engeli Danıştay kararıyla aşıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin İç İşleri Bakanlığı'nın aldığı kararı iptal için taşıdığı Danıştay 1. Daire,İç İşleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu 2015/380 sayılı kararının kaldırılmasını oy birliği ile kararı bağladı. Kararla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan:

"Mahkeme kararlarının uygulanmaması sürecinde bir çok kez Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunduk, hepsinde de İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermedi. Ankapark'ta Bakanlık korumasında hukuksuzluk süreci devam etti. Soruşturma izni verilmemesine Danıştay  son noktayı koyarak, eksikliklerin giderilmesi  gerekiyorsa konu hakkında objektif ve tarafsız bir bilirkişi  incelemesi yaptırılmasını oy birliği ile önerdi..." dedi.