Danıştay'dan Taksim'in yeni otel inşaatına durdurma

Danıştay, üç yıl önce İstanbul 1'inci İdare Mahkemesi'nin, Taksim'deki 17 Katlı otel, rezidans ve AVM inşaatına dair aldığı "durdurma" kararını onadığını açıkladı

Danıştay'dan Taksim'in yeni otel inşaatına durdurma

Taksim'de tarihi Maksim Gazinosu ile Majik Sinemasını kapsayan ve imar planlarında "yeşil" alan olarak gözükmeye devam eden arazide inşaatı süren 17 katlı otel için Danıştay 6. Dairesi'nden de durdurma kararı geldi. Danıştay böylece, üç sene önce İstanbul 1'inci Mahkemesi'nin almış olduğu durdurma kararını da onaylamış oldu.

17 katlı otel ne olacak?
Hürriyet Gazetesi'nden yer alan habere göre, İnşaat komşu çok otellerden bir kısmının sahibi olan Ali Durucan isimli iş adamının şikayeti üzerine açılan davayı görüşen İstanbul 1'inci İdare Mahkemesi, inşaatın durdurulması kararını vermişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İBB ve Beyoğlu Belediyesi ile Taksim Otel ve AVM inşaatını yürüten Tuna İnşaat, mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımıştı. 

Danıştay'dan durdurma kararını onama
Hafta içinde görüşülen davada Danıştay 6'ıncı Dairesi, 2015/3411 sayılı kanunla İstanbul 1'inci İdare Mahkemesi'nce alınan kararı onadığını açıkladı. Kararda, mahkemenin aldığı kararın bozulmasını gerektirecek bir sebep bulanmadığı belirtilerek, tebliğe tarihini izleyen günden itibaren 15 gün içinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildiği belirtildi. 

Otel inşaatı yıkılacak mı?
Dava sürecinin başlamasına vesile olan iş adamı Durucan, alınan kararın inşaat ruhsatının iptali ve inşaatın yıkımı anlamına geldiği, yapılacak itirazların kararı bozmayacağını vurguladı.