Danıştay'ın Beyoğlu kararı yanlış anlaşılırsa

Danıştay 6. Dairesi'nin Beyoğlu İmar Planı'a ilişkin mahkeme kararını, oluşturulacak yeni bilir kişi heyetiyle tekrar incelenmesi istemiyle geri gönderme kararını yanlış anlayan Beyoğlu Belediyesi ve 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma kurulu, planın uygulanması için harekete geçti

Danıştay'ın Beyoğlu kararı yanlış anlaşılırsa

İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nin iptal kararı verdiği ancak Danıştay 6. Dairesi'nin oluşturulacak yeni bir bilir kişi heyetiyle yeniden incelenmesi üzerine geri gönderdiği Beyoğlu 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı, Beyoğlu Belediyesi'nin ardından İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Korumu Kurulu tarafından da onay aldı. İşin ilgi çekici yönü ise, Beyoğlu Belediyesi'nin bozulan plan üzerinden uygulamaya girişmesi ve İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Kurulu'nun da hafta başında aldığı kararla Belediye'ye destek olmasıydı. Çünkü Danıştay, söz konusu kararıyla, 10. İdare Mahkemesi'nin kararının yanlış olduğuna hükmetmemiş, yalnızca davanın yeniden incelenmesi için geri göndermişti.

Danıştay'ın Beyoğlu kararı yanlış anlaşılırsa

Bir yanlış anlama hikayesi ve Topçu Kışlası'na doğru
Radikal Gazetesi'nde yer alan Ömer Erbil imzalı habere göre, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, hafta başında aldığı bir kararla Beyoğlu Belediyesi'nin bozulmuş karar üzerinden uygulama kararına destek çıktı. Habere göre, Danıştay'ın Bilirkişi raporunu yeterli bulmayarak geri gönderme kararını fırsat bilen Beyoğlu Belediyesi 4 Eylül tarihinde bir yazı kaleme alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra Turizm Bakanlıkları'na da eski planın uygulanabileceğini bildirdi. 

Geçiş dönemi yapılaşması iptal
Konuyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan bir kurul üyesi, taşınmak kültür varlığı olarak tescilli parsel ya da kentsel sit alanlarının bütününde restorasyon veya mimari proje yürütme imkanlarının plan kapsamına yapılabileceğine karar verilerek, eski planın devreye girdiğini ve geçiş dönemi yapılaşma şartlarını iptal ettiklerini açıkladı. 

Kararla birlikte toplumda tartışmalara neden olan Topçu Kışlası, Taksim Camii ve Galatasaray Otoparkı gibi çok sayıda projenin yapımı yeniden gündeme geldi.