Dar gelir grubuna konut politikası için düşük maliyet şartı

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu'nun Dar Gelirliler İçin Konut Politikaları konulu toplantısında söz alan uzmanlar, uygulanabilirlik için düşük maliyetin önemine dikkat çekti

Dar gelir grubuna konut politikası için düşük maliyet şartı

Uzmanlar, dar gelir gruplarına yönelik konut politikalarının uygulanabilirliği için düşük maliyet şartının önemine dikkat çekiyor. Gayrimenkul İçin Strateji Platformu tarafından organize edilen Dar Gelirliler İçin Konut Politikaları konulu toplantıda konuşan  Ünla Gayrimenkul Kurucusu Gürler Ünlü, dar gelirlilerin konut edinebilme hususunun ana omurgasının düşük maliyet olduğuna dikkat çekerek "Ve bu düşük maliyete ulaşmak için maliyete etki eden bütün faktörlerin ayrı ayrı ama bir bütünlük içerisinde çalışılması gerekir." ifadelerini kullandı.

Maya "Kitlenin analizi, bir arada yaşama motivasyonu"
Dar gelirliler için konut edinimi konusunda esas önemin hedef kitlenin doğru ve tam analizinde bulunduğunu söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya da ayrıştırmadan çok bir arada yaşama kültürünü vurgulayan politikaların önemine dikkat çekti. Maya, yürütülen faaliyetlerde işin ana sahibinin kim olacağının da belirlenmesi gerektiğini belirterek "Özel sektörün burada bir oyuncu olmasını sağlayabilecek bileşenler ve çerçeve kurallar setinin belirlenmesi gerekir. Bunun için çok yolumuz olduğunu biliyoruz ancak artık yola çıkma zamanı “ dedi.

GİSP Başkanı Hakan Gümüş "Devletin rolü önemli"
Dar gelirlilerin konut ihtiyacını önemli bir sorun olarak kabul ettiklerini ve bu hususta çözüm üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Gayrimenkul İçin Strateji Platformu Başkanı Hakan Gümüş daha fazla ucuz konut üretmekten ziyade devletin sübvanse edeceği bir konut kiralama sisteminin kurulması gerektiğini söyledi. Gümüş "Bu adım konuyu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacaktır..." şeklinde konuştu.