Dar gelirliye müjde!

Başbakanlığın talimatıyla, Devletin Yoksul aileler için hazırladığı konutların standartları değişiyor

Dar gelirliye müjde!

12 Kasım 2012
Başbakan'ın talimatı ile yoksul aileler için inşa edilen konutların standartlarını yükseltti. Daha önce 45-55 metrekare büyüklüğünde yapılan 1+1 konutlar, artık 2+1 olarak inşa edilecek ve metrekareleri artacak. Aile ve Sosyal Bakanlığı ve TOKİ anlaşamsı neticesinde, peşinatsız 20 yıl vadeli ve 100 TL'den başlayan taksiktlerle sunulan evler için aradaki fark ise devlet tarafından karşılanacak.

Türkiye Gazetesi'nden Oğuzhan Şahin'in haberine göre ise bu revizyonun sebebi, özellikle kalabalık ailelerin, evin küçüklüğü sebebiyle yaşadığı sıkıntıyı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ulaştırması.

Fatma Şahin, önce maliyet analizi yaptırarak, konuyu Başbakan Erdoğan’a iletti ve Başbakan konutların standardının çıkarılması için gerekli çalışmanın yapılması talimatını verdi.
 Bu talimatın ardından TOKİ de, projelerini revize etti. Artık alt gelir grubundaki vatandaşlar için üretilen konutlar da, yoksul kategori için üretilen 2+1 boyutlarında olacak. Konutların genişliği 45-55 metrekare yerine, daha yüksek olacak.
En alt gelir grubundaki ailelerin, sosyal konutlardan satın alabilmesi için sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmamaları, ilgili kanunlardaki şartları taşımaları veya bu konutları alabilecek durumda olmaları, kişinin kendisi, eşi, velayeti altındaki çocukları ve hanede yaşayan diğer kişilerin mülkiyetinde herhangi bir konut bulunmaması gibi şartları taşımaları gerekiyor. Yalnız bir adet konut için başvuru yapılabiliyor. Yaş kriteri ise eşi vefat eden çocuklu dul bayanlarda aranmıyor. Babası veya hem babası hem annesi vefat edenlerde de 30 yaş üzerinde olma kuralı, 25 yaş olarak dikkate alınıyor.