DASK prim üretimi yüzde 88 arttı

Enuygun.com’un analizine göre, elektrik ve su abonelik işlemlerinde DASK zorunluluğu aranması, Eylül ayında prim üretimini ise yüzde 88 oranında artırdı

DASK prim üretimi yüzde 88 arttı

8 Ekim 2012 / emlakwebtv
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerinden derlediği analize göre, elektrik ve su aboneliğinin yapılabilmesi için Zorunlu Deprem Sigortası bulunması zorunluluğun getirilmesinin ardından, 2012 Eylül ayında 480 bin konut, zorunlu deprem sigortası yaptırdı. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 264,5 binde kalmıştı.
Eylül ayında yüzde 81 oranında artan poliçe sayısına karşılık DASK poliçe prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88 oranında arttı. 2011 Eylül ayında sektör aylık olarak 26,6 milyon TL DASK prim üretimi gerçekleştirmişken 2012 Eylül ayında bu rakam 50 milyon TL’ye yükseldi.
Getirilen yeni zorunluluğun etkilerinin Eylül ayında daha açık görüldüğünü belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Hesaplarımıza göre, yıl sonuna kadar artış oranı aynı şekilde devam ederse, DASK’lı konut sayısı 5 milyonu bulacak. Yıllık DASK prim üretimi ise 540 milyon TL’ye çıkabilir. 2011 yılı sonu itibariyle sigortalı konut sayısı 3 milyon 725 bin, yıllık prim üretimi ise 380 milyon TL seviyesinde bulunuyordu” dedi.

Yeni aboneler poliçesini gelecek yıl yeniler mi?
Elektrik ve su abonelikleri her yıl yenilenen işlemler olmadığından sisteme katılan yeni zorunlu deprem sigortalı konut sahiplerinin bir sonraki yıl sigorta yaptırıp yaptırmayacağının belli olmadığını da hatırlatan Sungurlu, “Yeni uygulamanın poliçe sayısı artışına önemli katkı yaptığı ve yapacağı şimdiden görülüyor. Ancak Zorunlu Deprem Sigortası da diğer birçok sigorta gibi sigortalıyı 1 yıl süreyle güvence altına alıyor ve yıl sonunda yeniletilmesi gerekiyor. Kalıcı artış sağlamak için sigorta bilincinin artmasına hâlâ ihtiyacımız var. Muhtemelen sisteme her yıl yeni aboneler ve yeni DASK’lı konutlar eklenecektir” diye konuştu.