Davutoğlu: Avrasya tüneli tarihe geçecek

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile Avrasya Tüneli'ni ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, projenin yalnızca Türkiye için değil tüm dünya için tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi

Davutoğlu: Avrasya tüneli tarihe geçecek

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve yanındaki heyet ile birlikte Avrasya Tüneli'ni ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, çalışmaların devam ettiği zeminde incelemelerde bulundu. 

İnceleme sonrasında gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Avrasya Tüneli'nin yalnızca Türkiye için değil, dünya için de tarihi öneme sahip bir proje olduğunu söyledi. 8 bin 500 yıllık tarihinde İstanbul'un iki kıtanın birleşmesi hayaline defalarca tanıklık ettiğini söyleyen Davudoğlu, "Bu biz nasip oldu. Bu suretle iki katlı olarak dünyaya örnek olacak bir proje hayata geçiriliyor" şeklinde konuştu. 

İnsanlık tarihi için büyük bir adım
Projeyi tarihi olduğu kadar insanı olarak da niteleyen Davutoğlu, trafik yoğunluğu ve bunun beraberinde gelen çevre problemlerinin aşılmasında projenin çözümleyici bir katkı sağlayacağını belirtti. Davutoğu, "Avrasya Tüneli ile birlikte Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki 14.5 kilometrelik mesafe 15 dakikaya inecek. Proje Türk mühendislik ve mimarlık tarihi itibarı açısından da örnek bir proje. Çünkü biraz önce, dönüşte özellikle yürümeyi arzu ettim. Çünkü insanlık tarihinde herhalde kimseye nasip olmamış bir yürüyüş bu" dedi.

Her gün 8-10 metre kat ediliyor
Davutoğlu, şu ana kadar 920 metrelik bir alanın açıldığını ve her gün 8-10 metre ilerleyerek kat edildiğini de belirterek, "Araçla gitti yürüyerek döndük. Denizin yaklaşık bazı yerlerinde 106 metre derinliğe kadar inen bir kotta doprağa değme imkanı olmayacak. 3 bin 400 metresi su altında olan tünelin geçiş uzunluğu 5 bin 400 metre olacak" ifadelerini kullandı.