Dayanıksız çatı sayısı 7 milyon

17 Ağustos depreminin 15. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan ÇATIDER, modern standartlarda uzak, geleneksel metotlarla yapılmış çatı sayısını 7 milyon olarak açıkladı

Dayanıksız çatı sayısı 7 milyon

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından 17 Ağustos Depremi yıldönümü vesilesiyle yapılan açıklamada çatıların standartlara uygun ve güvenli olmasının depremde hayati bir önem taşıdığı belirtildi. Ülkemizde 7 milyon binanın çatı-cephe yalıtımının yetersiz olduğunu vurgulayan ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, çatıların büyük çoğunluğunun geleneksel uygulama metotları ve malzemelerle yapılmış olduğunu söyledi. M. Nazım Yavuz: 

"Deprem anında güvende olabilmemiz için yapıların temelden çatıya kadar her bölümünün dikkatli projelendirilmesi ve inşa edilmesi gerekiyor. Ana binanın taşıyıcı yapısı yıkılmadıkça (duvarlar, kirişler, parapetler, bacalar gibi) çatılarda yıkılmadan söz edilemez. Ana binanın yapısının sağlam ve dayanıklı olması halinde, üzerinde yer alan çatıyı her şart altında taşıması gerekmektedir. Deprem ve fırtına gibi afetlerde yaşanabilen çatı uçma olaylarının önlenmesi için çatıların uzman kuruluşlar tarafından yapımı ve kontrolü gerekiyor." şeklinde konuştu.

Çatılar savrulmayacak şekilde yapılmalı

ÇATIDER’in, kamuoyunu ve sektörü bilinçlendirme amacı ile üretici, distribütör ve uygulayıcı firmaların desteğiyle 12 yıldır faaliyet gösterdiğini hatırlatan M. Nazım Yavuz,  bu konudaki toplumsal farkındalığın artmasında ÇATIDER’in büyük katkısı olduğunu söyledi. Yavuz sözlerine şöyle devam etti:

'Güvenli çatı yapımında yapının tipine göre mimar veya mühendis tarafından hesaplanmış, tüm detaylarıyla çizilmiş, malzemeleri tarif edilmiş bir projenin olması gerekiyor. Çatı bütünü içindeki, özellikle kalkan duvar, parapet duvarlar, baca gibi ağır yapı bileşenleri deprem sırasında yıkılmayacak, yapıdan ayrılarak çevreye savrulmayacak şekilde projelendirilmeli ve projeye uygun olarak inşa edilmelidir. Depremlerde yaşadığımız çatı yıkılmaları genelde bu sebeplerle yaşanmaktadır. Şiddetli rüzgârlı havalarda, fırtınalarda  sıklıkla rastlanan çatı uçma olaylarının önüne geçilebilmesi için özellikle çatının binaya doğru bağlanmasına özen gösterilmelidir.

Açıklamasında çatıların üstündeki su depoları ve çanak antenlerin deprem sırasında riski artırdığını da kaydeden Yavuz, sağlam bir çatı için çivinin yeterli olmadığını aynı zamanda vida ve ankraj sistemlerinin kullanılması gerektiğini vurguladı.