Değer esaslı model uygulanmalı

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, kentsel dönüşümde hak sahipleriyle değer esası modeline göre anlaşmalar yapılması gerektiğini ifade etti

Değer esaslı model uygulanmalı

Ruhsatı alınmış öncü kentsel dönüşüm projesi olan Essanora projesi 160 milyon TL’lik yatırımla hayata geçiriliyor. Kentsel dönüşüme kazandırılacak olan Essenora projesinin en önemli özelliklerinde birisi, rezidans kalitesinde daireler ile yeşil bir doku içinde, kendi bahçeleri olan villa seçenekleri olması.

Essenora projesinin tanıtım toplantısında konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, kentsel dönüşümde hak sahipleriyle değer esası modeline göre anlaşmalar yapılması gerektiğini ifade etti. Mevcut uygulamalarda henüz değer esaslı anlaşma modelini tam olarak oturtamadıklarını ancak bundan böyle bu modeli esas alacaklarını anlatan Usta, “Gaziosmanpaşa’da 1173 hektarlık alanın 432 hektarlık bölümünü riskli alan ve kentsel dönüşüm alanı belirledik. 13 ayrı bölgede kentsel dönüşüm projesi hayata geçireceğiz” dedi.

Usta şöyle konuştu; "Gaziosmapaşa ilçesi 1173 hektarlık alanın 432 hektarlık bölümünü kentsel dönüşüm uygulamasına alan en kapsamlı kestsel dönüşüm projesini başlatan ilçe konumunda. Bunlardan ilki de Essenora projesi ile hayata geriliyor.   İlk olmalarından dolayı aldıkları risk de yüksek. İstanbul’da kentsel dönüşüm yaklaşık 3 yıldır birçok bölgede devam etmekte. İlk akla gelen bölge de Fikirtepe olmakta. Kentsel dönüşümde iyi ve kötü projelerin ayrımı açısından bu proje önem teşkil etmektedir. Birçoğu Fikirtepe’nin hangi ilçeye bağlı olduğunu bilinmez. Bu tür tanıtımlar bazen şehrin tanıtımının önüne geçer.  Essenora ve sonraki projelerin 13 bölgede ayrı proje yapmaktayız. Her markanı ilçemize değer katacağına inanıyoruz.

İlk kez kentsel dönüşüm master plan ile tüm ilçemizin kentsel dönüşüm projelerini planlayarak İstanbul’a ve ilçemize değer katacak yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Şehirler de insanlar da yoktan varolan ruh taşıyan yapı gibidir. Bizler şehre bu ruhu verecek projeler geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. Özellikle şehirlere medeniyet getiren en önemli projelerin başında o şehre ulaşımı kolaylaştıran ulaşımla ilgili sorunları çözmektir. Bu anlamda da metro projelerini hayata geçirmektir. Yapılması planlanan Küçükköy-Gaziosmanpaşa-Eyüp-yeni havaalanı metro hattı ile bölge daha da artı değer kazanacaktır.  Bu tarzdaki projeler ile aslında sosyal eksikliklerimizi alt yapı, ulaşım yol gibi sorunlarımızı kökünden çözmek zorundayız.  Kentsel dönüşüm ile birlikte İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olma yolunda ilerleyeceğiz.”