Deko Trend öneriler 3: Dekorasyon hataları

Evinizi dekore etmeden önce iyi bir planlama yapın. Eşyalarınızın büyüklüğü evinizle orantılı olmalıdır

18 Temmuz 2012 emlakwebtv / Fatoş Osmanağaoğlu

Evinizi dekore etmeden önce iyi bir planlama yapın. Eşyalarınızın büyüklüğü evinizle orantılı olmalıdır. Duvar renkleriniz için odalarınızın büyüklüğüne ve ışığı alışına göre renk seçimi önemlidir. Koyu renkleri büyük odalarda kullanmak doğrudur. Küçük bir odada koyu renk kullanmak istiyorsanız sadece bir duvarı koyu renk kullanarak boyayabilirsiniz.
Kullandığınız eşyaların tarzları ve stilleri uyumlu olmalıdır. Modern bir mobilya ile bir parça antika kullanabilirsiniz. Klasik, dömi klasik, modern ve retro tarzda mobilya ve aksesuarların tümünü birlikte kullandığınızda “kitch” bir ortam yaratmış olursunuz.
Aydınlatma elemanlarını seçerken ve odada kullanırken dikkatli olmak gerekir. Evde sarı ışık kullanımı doğal bir ortam yaratır. Ayrıca ışığın direkt göze gelmesinden kaçınmalıyız.
Desen kullanımında çok özenli olmak gerekir. Çok fazla, farklı desenleri bir arada (koltuk, perde veya halıda) kullandığınızda gerçek bir karmaşa oluşur ve bu karmaşa gözü yorar. Düz renkleri bir desen ile kombinlemek daha doğrudur ve sıcak bir ortam yaratır.
Mobilyaları yerleştirirken bir dörtgen oluşturmak, odaya girdiğinizde iyi bir enerji almak için önemlidir. Ve mobilyaların bir ucu açık olmamalıdır.
Değerli tablolarınız varsa başka duvar süsü gerekli değildir. Değerli tablolarınız yoksa, varolan resimleri bir duvara yerleştirerek onlara değer katabilirsiniz.
Dekorasyonda en önemli şey, bir evin içinde yaşayanları yansıtmasıdır.