Demir kafes alanında 6. plan tartışması

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Armada Alışveriş Merkezi'nin tam karşısında yer alan ve "Demir Kafes Alanı" olarak bilinen araziye ilişkin 6. imar planını hazırladı. Daha önceki planlar mahkeme tarafından reddedilmişti

Demir kafes alanında 6. plan tartışması

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Yolu üzerindeki Armada Alışveriş Merkezi'nin tam karşısında yer alan ve kamuoyunda "Demir Kafes" alanı olarak bilinen arazi için yeni bir imar planı hazırladı. Yapımı ve sökümü önemli bir kamu kaynağı israfına yol açan arazi için daha önce hazırlanan 5 plan da reddedilmişti.

Demir Kafes alanına 6. plan
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Demir Kafes arazisi üzerinde alışveriş ve ticaret merkezi için ısrar ettiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tezcan Karakuş Candan, daha önceki 5 imar plan değişikliğinin açılan davalar sonucu mahkemelerde reddedildiğini hatırlattı. Candan, yeni plan değişikliğinin de mahkemeye taşınacağını söyledi. 

Ulaşım aksını kilitleyecek yapılaşma
Söz konusu arazinin Eskişehir yolu üzerinde yer aldığını, yüksek yoğunluklu alışveriş ve ticaret merkezi girişiminin ulaşım aksı üzerinde olumsuz rol oynayacağını söyleyen Candan:

"Demir Kafes planı bir kentin ihtiyacından değil, ranttan kaynaklı sürekli plan değişikliği yapılıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından  Çankaya İlçesi Karakusunlar 29096 ada 10 parselde 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar plan değişikliği  oy çokluğu ile 6.kez yapıldı .Üst üste mahkeme tarafından iptal edilen plan değişikliğinden vazgeçin..." ifadelerini kullandı. 

Candan, yeni plan değişikliğinin de mahkemeye taşınacağını ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in mahkeme kararlarını işlevsiz hale getirmeye gayret ettiğini de hatırlatarak, 

“Mahkeme kararını hükümsüz kılmak amacıyla tali değişiklikler yapması nedeniyle görevi kötüye kullanmaktan ötürü kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız..." dedi.