Demirkapı Tüneli'nde sona doğru

Antalya Akdağ Demirkapı Tüneli projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 90 kilometre kısaltacak proje toplam 5 kilometre uzunluğunda

Demirkapı Tüneli'nde sona doğru

Antalya-Konya arasındaki karayolu mesafesini 90 kilometre daha kısaltacak İbradı-Akdağ Tünel projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 5 kilometre uzunluğundaki tek tüp şeklinde inşa edilen Akdağ Tüneli'nin çalışmaları 2013 senesinde başlamıştı. 2016 yılının sonunda tamamlanması planlanan yol v tünel imalatında şimdiden 920 metrenin aşıldığı belirtildi. Tek tüp ile genişlik inşatına ise devam ediliyor. 

Günde yaklaşık 8 metrelik ilerleme katedilen tünel projesinde, 24 saatlik çalışma esası uygulanıyor. 

Demirkapı Tüneli'nde sona doğru

Akdeniz İç Anadolu'ya daha yakın
Akdağ'ta yapımı tüm hızıyla devam eden proje ile ilgili bir açıklama yapan Antalya 13. Bölge Müdürü Şenol Altıok, tünel çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Altıok projenin bölgenin sosyo-ekonomik dokusunu ve turizm potansiyelini etkileyeceğini de sözlerine ekledi. 

4 dakikada, Akdeniz ikliminden Karasal iklimi
Antalya 13. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen Demirkapı Tüneli ilgi çekici bir nitelik de taşıyor. 5 kilometrelik uzunluğu aşan bir yolcu, kısa süre içerisinde Akdeniz ikliminden Karasal iklime de geçiş yapmış olacak. Şenol Altıok, iki bölge arasındaki sıcaklık farklarına da dikkat çekerek, tünel projesinin "iki iklimi birbirine çok yakınlaştıracağını" açıkladı. Şenol: 

"Konya'da 20 dereceyken, Antalya'da 35 derecelik sıcaklıklara tanık olduk. Tünelden ortalama 80 km hızla 4 dakikada geçilebileceğini düşünürsek, yolcu bir iklimden diğerine kolayca geçebilecek. Tünelin iki yakası arasında şu anda 8-10 derece sıcaklık farkı var. Antalya tarafındaki sıcak, nemli ve bunaltıcı havadan Konya'ya serin bir ortama geçebiliyoruz. Bu müthiş, çok farklı bir şey..." dedi.