Demokratikleşme Paketi’inden Romanlara konut çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Demokratikleşme Paketi” kapsamında TOKİ’nin Roman vatandaşların barınma sorununu giderecek Roman konutlarının inşaatına başladığını söyledi

Demokratikleşme Paketi’inden Romanlara konut çıktı

30 Eylül 2013 / Emlakwebtv
Kamuoyunun günlerdir merak ettiği Demokratikleşme Paketi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Siyasi partilerden siyasi haklara, kamu kurum ve kuruluşlarındaki kılık kıyafet yönetmeliğinden özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitime kadar pek çok alanda reformun yer aldığı paketten Roman vatandaşlara Roman Dil ve Kültür Enstitüsü ile Roman konutları müjdesi çıktı.

"Roman vatandaşlarımızın dil ve kültürleri ile, karşılaştıkları sorunlara yönelik olarak araştırmalar yapmak üzere, çözüm önerileri üretmek amacıyla, bir ilimizde üniversite bünyesinde, Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kuracağız” diyen Erdoğan, barınma noktasında da Roman vatandaşlar için önemli bir adım attıklarını belirtti. Erdoğan, “TOKİ eliyle Roman konutları üretmeye başladık. Edirne, Çanakkale, Sakarya, Bursa ve diğer birçok il ve ilçemizde bu inşaatlar devam ediyor. Onların kültürlerine yönelik bir hassasiyet içerisinde projeler hazırlanıyor ve inşaatlar da bu şekilde gerçekleştiriliyor" dedi.

Mor Gabriel arazisi manastır vakfına iade ediliyor
Demokratikleşme Paketi kapsamında Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisinin manastır vakfına iade edileceğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: "2003, 2008 ve 2011 yılında yaptığımız düzenlemelerle, mağduriyetlerin giderilmesi için samimi adımlar attık ve somut neticeler elde ettik. Şu ana kadar, bu kapsamda 250’den fazla iade yaptık ve toplam tutarı yaklaşık 2,5 milyar liralık mülkü hak sahiplerine teslim ettik. Süreç devam ediyor ve önümüze geldikçe bunların iadesi sağlanacak.”