Demre'de otel için 484 ağaç kesilecek!

Antalya'nın Demre ilçesinde turizm alanı ilan edilen Sülüklü Bölgesi'nde, inşa edilecek oteller için yol yapımına başlandı. Yol yapımı sırasında 484 ağacın kesileceği iddia ediliyor

Demre'de otel için 484 ağaç kesilecek!

25 Mart 2014 / Emlakwebtv
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Antalya Demre’de Sülüklü, Taşdibi ve Kömürlük plajlarının bulunduğu bölge turizm alanı ilan edildi. 200 dekar alan bakanlık tarafından 49 yıllığına özel sektöre tahsis edildi. Tahsisi alan firma, bölgede 5 yıldızlı otel yapımına başladı. Bitme aşamasına gelen otel için plajların kuzeyinde bulunan fıstık çamı ormanın tam ortasından yol yapımına başlandı. Yol için bölgede 110 metre küp yani 484 fıstık çamının kesileceği söyleniyor. 

Olaya tepki gösteren bölge sakinleri, sahil yolu bulunmasına rağmen orman içinden ikinci bir yolun açılmasına anlam veremediklerini belirtti. Sahil yolunun kapatılmasının gündeme geldiğini anlatan vatandaşlar, yeni yolun ormanın başlangıç noktasında yapılmasının uygun olacağını, böylelikle ağaç kesiminin daha az olacağını savundu. Bölgeden binlerce kamyon kum da taşındığını kaydeden bölge sakinleri, "Kim ne yapıyor belli değil. Ayrıca sahilde dünyada sadece Patara ve Demre sahillerinde bulunan kum zambakları da yok edildi. Bu zambaklar başka noktalara taşınabilirdi. Ama kimsenin umurunda değil, herkes seyrediyor. Ayrıca bu ormanlar, binlerce dönüm serayı koruyor. Yetkililer, 'Bu bölgede otel yapılırken, hiç ağaç kesilmeyecek' demişlerdi" dedi.

Planma bakanlığa ait
Demre Belediyesi yetkileri ise bölgede plan yapma yetkisinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Antalya Demre’de Sülüklü, Taşdibi ve Kömürlük plajlarının bulunduğu bölge turizm alanı ilan edildi. 200 dekar alan bakanlık tarafından 49 yıllığına özel sektöre tahsis edildi. Tahsisi alan firma, bölgede 5 yıldızlı otel yapımına başladı. Bitme aşamasına gelen otel için plajların kuzeyinde bulunan fıstık çamı ormanın tam ortasından yol yapımına başlandı. Yol için bölgede 110 metre küp yani 484 fıstık çamının kesileceği iddia ediliyor.