Deniz kıyısındaki yapılar yıkılacak

Bakan Bayraktar deniz kıyısında 1992'den önceki imar planında yer almayan tüm yapıların yıkılacağını açıkladı

Deniz kıyısındaki yapılar yıkılacak

14 Aralık 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kıyı planlarının yüzde 70'ini tamamladıklarını ve plana uymayan tek bir kaçak yapı bırakmayacaklarını söyledi. Kıyılarda büyük bir işgal yaşandığını belirten Bayraktar, 1992'den önceki imar planında yer almayan ve o tarihte üzerinde en az yüzde 50 düzeyinde yapılaşma olmayan deniz kıyısındaki tüm yapıların yıkılacağını açıkladı.Bakan Bayraktar kaçak yapılarla ilgili atılacak adımı şöyle anlattı: "Kaçak yapılara 'Yapılarınızı plana uyumlu hale getirin' diyeceğiz. Ya plana uyulacak ya da yıkılacak. Formül bu" dedi. Kıyılardaki kaçak iskelelere de işaret eden Bayraktar, "Kayalık yerlerde denize girmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılan iskeleleri anlamak mümkün ancak zaten geniş sahillerin olduğu yerdeki iskelelerin önemli bölümü yıkılacak. Çok yakın iskeleleri yıkacağız" diye konuştu.

Bayraktar: “Belediyeler Kıyı Kanunu'nu yeterince bilmiyor”
Bakan Bayraktar, İstanbul Boğazı'ndaki yapılara da işaret ederken lüks eğlence merkezi Reina'nın planda halka açık havuz göründüğünü bildirdi. Bayraktar, buradaki mevcut yapı ile plan arasında-ki uygunsuzluğun giderilmesi gerektiğini belirterek, "Burası ya halka açık havuz yapılacak ya da yıkılacak. Başka seçenek yok. 1950'lerden beri o tesisle ilgili gazino gibi birtakım kullanımlar var. Fakat son planda kamuya açık yüzme havuzu olmuş. Sonradan eklentiler çözüldüğünde sorunlar çözülebilir" dedi. Bodrum Belediyesi yanlış yaptı Bakan Bayraktar, Bodrum'da yıkım kararı verilen tesislerin aldığı 'yürütmeyi durdurma' kararının belediyenin teknik yanlışlarından kaynaklandığını ifade etti. Belediyelerin Kıyı Kanunu'nu yeterince bilmediğini belirten Bayraktar, belediyenin orada yanlış işlemler yaptığını söyledi.

Bayraktar: “Bunların hepsini eksik yaparsanız, durdurma kararı alınır “
Belediyeden aykırı yerleri mühürlemesini istediklerini belirten Bayraktar "Ama mühürleme işleminde sizin encümen ile bir karar almanız gerekiyor. Tutanak tutmanız lazım. Bunların hepsini eksik yaparsanız, durdurma kararı alınır. Orada belediyenin bir suistimal yaptığı belli. Biz kendi denetçilerimiz gözüyle işlemler yapıyoruz. Yıkımlar devam edecek" dedi. İlan veren yakalanıyor Otel, sosyal tesis ve yazlık gibi deniz kıyısındaki kaçak tesislerin çoğu hakkında yıkım kararı aldıklarını belirten Bayraktar, tesislerin müşteri çekmek için 'denize sıfır' ibaresiyle verdikleri reklam ve ilanları da mercek altına aldıklarını ifade etti.