Denizin üzerinde ‘VIA’ imzası

Via Properties tarafından inşa edilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tuzla Belediyesi'nin katkılarıyla hayata geçirilen Viaport Marin projesi tanıtıldı. Deniz üzerinde inşa edilen proje, 650 milyon liralık yatırım değerine sahip

Denizin üzerinde ‘VIA’ imzası

6 Mart 2014 / Posta Gazetesi 

Via Properties, 29.5 yıl işleteceği ‘Viaport Marin’ adlı projesini Nisan 2015’te hizmete açmayı planlıyor.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla Tuzla’da, denizin üzerinde inşa edilen projede 5 çıpalı marina konsepti uygulanacak. 650 milyon liralık yatırım yapılacak projede  750 yat kapasiteli marina, 150 bin metrekare yeşil alan, ticari birimler ve balıkçı barınakları yer alacak.

TUZLA’YA 30 MİLYON TURİST

Viaport Marin projesi ile turizm de katkı  ağlayacaklarını söyleyen Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, “ İlk etapta, yerli turist olarak 15-18 milyon, yabancı turist olarak da yıllık 5-6 milyon kişinin buraya gelmesini bekliyoruz. Proje tamamlandıktan 4-5 yıl sonra ise bu sayı 30 milyonu bulur” dedi. Projeyi yurtdışı örnekleri ile kıyaslayan Bayraktar, yurtdışı projelerinde bu tarz yapıların o projede mülk sahibi olanlara özel olduğunu, Tuzla projesinin ise tüm halka açık olduğunu dile getirdi.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, marina projesini ihale etmeden önce çevreye ve deniz canlılarına duyarlılık konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını ve ÇED raporu aldıklarını kaydetti. Via Properties’in yıllık cirosunun yüzde 1’ini Tuzla Belediyesi’ne vereceğini belirten Yazıcı, projenin 2 bin 500 kişiye iş olanağı sağlayacağını dile getirdi.

İstanbul’un iddialı bir kent olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her ilçeye bir tema vermek istediklerini dile getirdi. Topbaş, 10 yılda İstanbul’a 60 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl ise 8.5 milyar yatırım bütçesi belirlediklerini dile getirdi.

Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Viaport Marin projesine, Marmaray, hızlı tren ve havaray ile ulaşımın sağlanacağını ifade etti. Ayrıca Tuzla’da cadde tramvaylarının da hizmet verdiği belirtildi.

Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, denizin ortasında 200 odalı ve 5 yıldızlı bir otel bulunacağını söyledi. Otel için yerli ve yabancı gruplarla görüşmelerin devam ettiğini belirten Bayraktar, “otel bünyseinde 10 bin metrekarelik deniz suyundan oluşturulacak yüzme havuzu yapıyoruz” dedi. Bayraktar, proje içinde ses ve ışık oyunları ile desteklenen büyük su oyunları da uygulanacağını ifade etti.