Denizli Çimento'yu Oyak aldı

Limak ve Sabancı gibi dev grupların ilgilendiği, Eren Holding ve İrlandalı CRH firmasına ait Denizli Çimento'yu Oyak satın aldı

Denizli Çimento'yu Oyak aldı

Eren Holding ve İrlandalı şirket CRH'nin ortak olduğu Denizli Çimento, Oyak'ın oluyor. Oyak, Sabancı ve Limak gibi dev grupların ilgilendiği işletme için Rekabet Kurulu'na bir yazı göndererek, 'Denizli Çimento'yu' devralmak istediğini duyurdu. Rekabet Kurul, bu isteği onaylarsa Denizli Çimento'nun yeni sahibi Oyak olacak.

Dev firmalar ilgilenmişti
Geçtiğimiz aylarda CRN-Eren Holding ortak imzalı bir açıklamada, Denizli Çimento'nun satış sürecinde Limak, Sabancı ve Oyak Çimento'nun da yer aldığı açıklanmıştı.  

Denizli Çimento tarihçesi
Üretim kapasitesi itibariyle şu anda Türkiye'nin en büyük çimento üreticilerinden biri olan Denizli Çimento 1976 yılında kuruldu. 1992 yılının sonunda özelleştirme projesi kapsamında Modern Çimento tarafından satın alınan işletme, Eren Holding bünyesine katıldı. 2007 yılı birinci çeyreğinde yüzde 50'si İrlanda kökenli CRH firmasına satılan işletme, 1993 yılından itibaren aşamalı olarak yapılan yatırımlarla 2007 yılı itibariyle; 1.81 Mt klinker ve 2,50 Mt çimento üretim kapasitesine çıkartılmasıyla bölgenin en büyük çimento fabrikalarından biri durumuna geldi.